İstanbul tarihiyle cezbediyor

DORinsight tarafından 8 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen İstanbul araştırmasında, mega kentin en beğenilen yönü "tarih" oldu. Katılımcılar en çok kalabalıktan şikayetçi oldu

İstanbul tarihiyle cezbediyor

İstanbul'a ilişkin bir araştırma yürütüne DORinsight, araştırmanını sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 8 bin kişinin katılım gösterdiği araştırmada İstanbul, tarihi nitelikleri ile beğenilmeye devam ederken, kalabalık ve trafik gibiunsurlarla da olumsuz puan kazandı

İstanbul kent araştırmasından benzer sonuçlar
İstanbul'a ilişkin olarak yapılan ulusal ve uluslararası araştırmalardan DORinsight tarafından gerçekleştirilen sonuncusu da benzer sonuçlara vurgu yaptı. 17-25 Şubat 2016 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilen araştırmaya göre oylamaya katılım gösteren 8 bin kişinin büyük bir çoğunluğu, kentin en olumsuz özelliğini kalabalık olarak tanımladı. Buna karşın İstanbul "tarihi" nitelikleriyle beğeni kazanmayı sürdürdü. Tarihi niteliklerin beğenirliği katılımcıların yüzde 35'i tarafındanonaylandı.Yüzde 20'lik bir kesim ise İstanbul'un en cezbedici yönünü iki kıtayı birbirine bağlıyor olması olarak gösterirken, yüzde 8 eski binaları, yüzde 6'sı ise kentin sunduğu iş imkanlarını gösterdi.

Kalabalık şikayeti büyüyor
Katılımcıların kente yönelik en yoğun eleştirilerinin başında da "kalabalık" geldi. İstanbul'un en sevilmeyen özelliği kategorisinde yüzde 38'lik kesim kalabalığı ilk sırada tanımlarken, yüzde 30 ile ulaşım zorluğu ve trafik ikinci sırada yer aldı. Diğer olumsuzluklar arasında ise çok fazla göç alan bir şehir olması ve hayat pahalılığı olarak gösterildi.

Diğer taraftan katılımcıların yüzde 27'sinin de İstanbul'un doğal değerlerinin tahrip edilmesine karşı olduğu ve korunması yönünde oy kullandığı da gözüktü.