İstanbul trafiğine mega çözüm: Tünel yatırımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin trafik sorununu çözmek adına önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Araç trafiğinin yer altına çekilmesini öngören atılımla birlikte 2023 yılına dek toplam 145 kilometrelik 28 tünelin inşaatının tamamlanması hedefleniyor

İstanbul trafiğine mega çözüm: Tünel yatırımları

Yapılan tüm yatırımlara karşın mega kent İstanbul'un en büyük meselelerinden biri olmaya devam eden "trafik" sorunu için köklü adımlar atmaya hazırlanılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu anlamda trafiğin yer altına çekilmesi ve sosyal yaşam için daha fazla yer olanağı sunacak köklü dönüşümlere hazırlanıyor.

Trafik sorununa köklü çözüm
Konuyla ilgili olarak 2023 hedefleri doğrultusunda "tünel" projelerine ağırlık veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avrupa yakasında 22, Asya yakasında ise 6 adet tünel projesinin çalışmalarını sürdürüyor. Hedef ise 2023 yılına dek toplam 28 adet tünelin işlerlik kazanması... Bu tünellerin toplam uzunluğunun ise 145 kilometreyi bulması bekleniyor

İlk hedef 2019
İBB'nin tünel yatırımları açısından ilk hedefi ise 2019 yılı. Bu tarihe kadar hizmete açılması beklenen 17 tünel projesi, Kağıthane'den Bayrampaşa'ya ve oradan da Bağcılar'a ulaşımı mümkün kılacak. Bir diğer proje ise Beşiktaş'dan Sarıyer'e ulaşımı yeraltında olanaklı kılacak. 

Kağıthane'den Büyükçekmece'ye 52 kilometrelik tünel
Söz konusu yatırımlardan en dikkat çekeni ise Kağıthane'yi Büyükçekmece'ye bağlayan tünel olacak. Bu tünelin uzunluğu 52 kilometre olacak ve yaklaşık 6 ilçenin entegrasyonunu sağlayacak. 

İkinci hedef 2023
2019 yılı sonrasında ise Davutpaşa ile Samatya, Merter ile Kazlıçeşme ve Kadıköy ile Kuşdili arasında uzanacak.