İstanbul'un endüstri mirası haritada

Dila Gökalp Architects, İstanbul'un endüstri mirasını haritalandırmaya ve dijital ortamda sunmaya hazırlanıyor.

İstanbul'un endüstri mirası haritada

Endüstriyel yapıların mimari ve kentsel bağlamlarını baz alan değerlendirmeler yapan Dila Gökalp Architects, İstanbul'un endüstri mirasını haritalandırmaya ve dijital ortamda sunmaya hazırlanıyor.

İstanbul'un endüstri mirası
Mimari ve iç mimari projeler üretmenin yanı sıra, disiplinler arası çalışmalara da imza atan Dila Gökalp Architects, endüstri yapıları üzerine geliştirdiği nitelikli dönüşüm projeleri kapsamında derlediği bilgilerle İstanbul'un endüstri mirasını belgeliyor. Dila Gökalp Architects ekibinin, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileriyle birlikte endüstri mirasına dikkat çekerek, bu yapılarla ilgili farkındalık yaratmak ve kent hayatına katılmalarını sağlamak amaçlı başlatılan tasarım araştırması ışığında, İstanbul'un potansiyel endüstri mirası haritalandırılacak.  

Haliç Tersanesi

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Mimar Dila Gökalp altyapı çalışmalarının önemine dikkat çekerek: 'Biz bu çalışmaya, bizi çok heyecanlandıran endüstri yapılarının mekansal ve yapısal özelliklerini anlamak için, tasarım araştırması yapmak amacıyla başladık. Karşımıza büyük bir birikim çıktı ve bunun neden daha ulaşılabilir bir bilgi haline gelmediğini düşünerek bir çalışma kurgulamak istedik. İstanbul'un endüstri mirası, kuşkusuz epey araştırılmış ve incelenmiş bir alan. Biz de bu konunun uzmanlarına ulaşıyoruz ve bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Bizim gibi bu konuyla ilgili birikimi olan ve heyecan duyan herkesi de projemizin parçası olmaya davet ediyoruz.' dedi. 

 

Hasanpaşa Gazhanesi