İstanbul'un merkezi Anadolu'ya kayacak

İŞ GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, mega projelerinin tamamlanmasının ardından Avrupa ve Anadolu yakası arasındaki makasın kapanacağını söyledi

İstanbul'un merkezi Anadolu'ya kayacak

İŞ GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, İzmit Geçiş Köprüsü, Çanakkale Geçiş Köprüsü ve Üçüncü Köprü gibi mega projelerin tamamlanmasının ardından Ataşehir, Kartal ve Tuzla'ya yapılacak yatırımların önemine dikkat çekti. Tanes bölgeyi 'altın çember' olarak nitelerken, İş GYO'nun bölge yatırımlarını sürdürdüğüne dikkat çekti. 

Dev projelerin değer kattığı lokasyon
Körfez Geçiş Köprüsü'nün bu yıl sonunda hizmete gireceğini, Gebze'den Orhangazi Yalova'ya geçişin 45 dakikaya ineneceğini vurgulayan Tanes: 'İzmir Otaban bağlantısıyla da İzmir'e olan ulaşım 3 saate iniyor. 3. Köprü İnşaatı ve daha sonra yapılacak Çanakkale Geçiş projesi ile bölgede bir altın çember oluşuyor. Bu çember 8-10 milyar dolarlık bir gelir etkisi sağlayacak. İzmir'den İstanbul'a kadar bölgenin çehresi tamamiyle değişecek.' dedi.  

Şehrin yeni merkezi Anadolu yakası
Turgay Tanes, yeni yatırımlarla birlikte İstanbul'da Avrupa ile Anadolu yakasındaki makasın kapanacağını belirterek: 'Anadolu yakası artık insanların uyumaya gitti bir yer olmaktan çıkacak. Kartal, Tuzla, Pendik, Maltepe hattı Gebze ile birleşerek tam bir merkez haline geldi.' ifadelerini kullandı. 

Rant vergisi problem yaratır
Yaptığı açıklamada imar artışı ve imar vergisi tartışmalarına da değinen Tanes, imar artışı üzerinden vergilendirmenin doğru olmadığını söyledi. Tanes: 'O imar artışı yasal olarak veriliyorsa yapılacak ekstra inşaatlardan kaynaklanan harçlar vergiler zaten gelire yansıyor. 18 madde uygulamasıyla belediyeler plan tadilat harcıyla ciddi harç alıyor. Bunun üzerine birde gerçekleşmemiş değer üzerinden bir değer artışı vergisi almak çok adil değil, maliyetleri yükseltir, yatırım ve fiyatları olumsuz etkiler. Ben böyle bir uygulamanın hayata geçmesini doğru bulmuyorum.' dedi.