İstanbul’un yeni merkezlerine taşınmak ister misiniz?

İstanbul’da yapılacak yeni şehirler için İstanbul’un riskli bölgelerinde yaşayanlara, taşınmak ister misiniz diye sorulacak

İstanbul’un yeni merkezlerine taşınmak ister misiniz?

15 Şubat 2013
İstanbul’un nüfus artışını önlemeye yönelik çalışmalar sürerken, hem merkezlerdeki emsal artışını da beraberinde getiren dönüşüm çalışmaları, hem de yeni yapılacak şehirlerle, nüfus dengeleme planları istenen düzeyden çıkmaya başladı. Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine planlanmaya başlayan İstanbul’un yeni şehir merkezleri yaklaşık 2 milyon nüfusu barındırmaya hazırlanırken, bir yandan da merkezlerde bulunan riskli yapılar yıkılıp yerlerine yeni bloklar yapılmaya başlanıyor. Bazı bölgelerde yapılan emsal artışlarıyla birlikte gelinen noktada ise nüfus artışı kaçınılmaz bir hal alıyor.

Bakanlık alarma geçti
Bu durumla ilgili Sabah Gazetesi’nde yer alan Mehmet Ali Berber’in haberine göre ise, “Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "İki Şehir ile İstanbul'un nüfusunu artırmayacağız. Yaşanamayacak bölgeler için alternatif modern yaşam alanları oluşturacağız" sözleriyle başlattığı proje için düğmeye basıldı. Amaçlanan durumdan sapma riskini masaya yatıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul nüfusunun hızlı artırılmaması gerektiği fikrini benimsedi. Bakanlık bu düşünceye paralel olarak yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Alınacak yeni karar ile İstanbul'da nüfusun yoğun olduğu ancak sosyal donatı ve altyapıdan mahrum alanların bir bölümünün yeni şehirlere taşınması periyodik olarak planlanacak.

İstanbul'un yeni modern merkezlerine taşınmak ister misiniz?
Bakanlıktan alınan bilgilere göre İki Şehir projesi hayata geçtiği anda şehir merkezindeki nüfus buraya kaymayacak, aksine merkezin de nüfus yoğunluğu artacak. Önümüzdeki hafta bu konu için kurmayları ile bir araya gelecek olan Erdoğan Bayraktar radikal bir karar alacak. Bu karar Bağcılar, Güngören ve Bayrampaşa gibi alarm veren ilçelerde belirli bir nüfusun yeni yapılacak şehre taşınması yönünde çıkabilir.

Taşınma kararı ise dayatma ile olmayacak. Belirlenen dönüşüm ve rezerv alanlardaki vatandaşlara yeni yapılacak projelerden teklifler yapılacak. Uzun vadeli ödeme ve takas imkânlarının bulunacağı çeşitli alternatiflerle vatandaşa "İstanbul'un yeni modern merkezlerine taşınmak ister misiniz?" denilecek.