İstanbul'un yükseklik rekoru

İstanbul, Emporis tarafından aktarılan verilerde Avrupa'nın en yüksek şehri olarak gözüküyor. Yapımı tamamlanmış gökdelenleri baz alan verilere göre İstanbul tüm dünyanın en yüksek 22. kenti konumunda

İstanbul'un yükseklik rekoru

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın tartışma yaratan, şehri çirkinleştiren dikey yapılaşma tartışması Emporis'in verileriyle farklı bir boyuta sıçradı. Emporis, İstanbul'u Avrupa'nın en uzun şehri olarak belirledi. Şirkete göre İstanbul, dünyanın en uzun 22. şehri konumunda. 

En fazla gökdelene sahip şehirler listesinde de İstanbul Avrupa'da birinci, dünyada da 15. sırada. İstanbul'da toplam 107 gökdelen saptayan Emporis verilerine göre dünyada en fazla sayıda gökdelene, 1268 adet ile Hong Kong kenti sahip. İkinci sıradaki New York'ta 569, Tokyo'da ise 411 gökdelen bulunuyor. Emporis verilerine göre Hong Kong, en yakın rakibi New York'tan üç kat daha yüksek.

Diğer kıtalara göre gökdelen sayısındaki düşük sayıyla dikkat çeken Avrupa'da, İstanbul her iki kategoride de birinci sırada yer alıyor. The Wall Street Journal'den Ayşegül Akyarlı Güven'in aktardığı bilgilere göre İstanbul'da 183 adet gökdelen bulunuyor. 2014 yılında şehrin en yüksek binaları listesinin ilk onuna 4 yeni bina daha eklenirken, Sapphire Tower en yüksek bina olma özelliğini korudu. 

Bu yılın en uzunu Spine Tower
Bu yıl inşa edilen en yüksek bina konumunda bulunan Spine Tower, 191 metre yüksekliğiyle aynı zamanda İstanbul'en en yüksek binaları lisetisen de dördüncü sıradan giriş yaptı. Bu yıl inşa edilen ve ilk 10 listesine 5. sıradan giren Torun Tower'in yüksekliği ise 190 metre. 

Uzun bina artışı krizin mi habercisi
Haberinde, araştırmacı Andrew Lawrence'nin ilk kez 1999 yılında ortaya attığı tezlere göre bir ülkedeki bina boylarının uzaması ile kriz arasında doğrudan bir ilgi bulunuyor. Lawrence'nin Gökdelen Endeksi adını verdiği çalışmalarının 2007 yılında 2011 krizini öngördüğü dikkate alınınca, akla Türkiye'de bir ekonomik krizin yaşanıp yaşanmayacağı sorusu geliyor.