İstanbul Üniversitesi yapılaşmaya mı açılıyor?

İBB Meclisi Eylül ayı oturumunda, İstanbul Üniversitesi'nin Eczacılık ve Fen Bilimleri parsellerinde yeni bloklara izin veren ve Rektörlük bahçesindeki bazı yapıların yenilenmesini ön gören plan değişikliğini kabul etti

İstanbul Üniversitesi yapılaşmaya mı açılıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt'ta bulunan ana kampüs dairesi içerisinde yeni blok yapımı ve bazı yapıların yenilenmesini ön gören imar değişikliği planını onayladı. Eylül ayı meclis toplantısında alınan karar doğrultusunda Eczacılık ve Fen Bilimleri bölümlerinin bulunduğu parsellere yeni bloklar yapılması ve Rektörlük bahçesindeki bazı yapılan yenilenmesi mümkün olacak. Plan, kat yüksekliğinin 3'ten 4'e çıkarılmasını onaylarken, ana bina ya da tescilli yapılarda herhangi bir değişikliğe gidilemeyeceği belirtiliyor.

İstanbul Üniversitesi yapılaşmaya mı açılıyor?

Belediye meclisi mi, mimari yarışma mı?
Söz konusu karara red oyu veren CHP'li meclis üyesi Esin Hacıalioğlu, söz konusu kararın Belediye Meclisi tarafından değil, mimari yarışmalar aracılığıyla yürütülmesi şeklindeki grup kararına uygun olarak, deprem riskinden hareketle kanunun oldu bittiye getirilmesine itiraz ettiklerini belirtti. Yapılan plan değişikliğinin yüzde 120'lere varan emsal artışına neden olduğunu vurgulayan Hacıalioğlu, binaların deprem sonrasında güçlendirmeye ihtiyaç duyduğunun bir gerçek olduğunu, ancak bu önlemi "tarihi binaların emsallerini artırmak" suretiyle almanın yanlış olduğunu söyledi. Hacıalioğlu:

"Bu kadar önemli bir bölgede, yeni binaların inşa edilip edilmeyeceği ya da bir yenileme çalışmasının niteliği mimari bir yarışmayla belirlenmelidir..." dedi. 

Mimari proje yeni eserler sağlayabilir
Hürriyet Gazetesi'nde yer alan Ezgi Çapa imzalı habere göre, İstanbul Üniversitesi'ndeki emsal artışı tartışmaları hakkında açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban da, İstanbul Üniversitesi'nin tarihi dokusuna uygun bir yarışmanın düzenlenmesinin, gelecek nesillere anıt binalar bırakma adına önemli fırsatlar yaratabileceğinin altını çizdi.