İstanbul yaşam kalitesi yüksek kentler listesinde

Deutsche Bank tarafından "yaşam kalitesi" kriterinin baz alındığı dünya kentleri araştırmasında İstanbul 31. sırada yer aldı

İstanbul yaşam kalitesi yüksek kentler listesinde

İstanbul, Deutsche Bank tarafından gerçekleştirilen ve yaşam kalitesi kriterinin baz alındığı araştırmada dünya kentleri ile yarıştı. Yapılan ölçümlerde İstanbul "yaşam kalitesi en yüksek" 50 kent içinde 31. sırada yer aldı. İstanbul'un yaşam kalitesi açısından Londra'ya geride bırakması dikkat çekti. Yaşam kalitesi en yüksek kentler listesinin ilk 10 sıralamasında Avrupa kentlerinin üstünlüğü de göze çarptı. İlk 10 listesinde Avrupa'dan 5 kent yer aldı. 

Dünyanın yaşam kalitesi en yüksek kenti: Wellington

Deutsche Bank tarafından gerçekleştirilen ölçümlerde dünyanın "yaşam kalitesi" en yüksek kentleri belirlendi. Banka tarafından yürütülen araştırmada "yaşam kalitesinin" belirlenmesinde, satın alma gücü, sağlık hizmetlerinin yeterliliği ve bu hizmetlere ulaşım, hayat pahalılığı, güvenli kent imajı, konut fiyatlarının elde edilen toplam gelire oranı, hava kirliliği, iklim koşulları ve trafikte geçirilen zaman gibi kriterler baz alındı. Bu kriterlere paralel olarak dünyanın yaşam kalitesi en yüksek kenti Yeni Zelanda'dan Wellington oldu. Listenin ikinci sırasında İskoçya'dan Edinburgh yer alırken Avusturya'nın başkenti Viyana üçüncü, Avustralya'den Melbourne ise dördüncü sırada yer aldı. İsviçre'den Zürih'in beşinci, Danimarka'dan Konenhag'ın ise altıncı  sırada yer aldığı listede Kanada'dan Ottawa yedinci, ABD'den Boston sekizinci, Hollanda'dan Amsterdam dokuzuncu ve Avustralya'dan Sydney ise onuncu sırada yer aldı. 

İstanbul Londra'yı geride bıraktı

Dünyanın Yaşam Kalitesi En Yüksek 50 kentini listeleyen Deutsche Bank'ın ölçümlerine göre, yalnızca İstanbul listede yer alabildi. 50 Dünya Kenti içinde İstanbul'un 31. sırada yer aldığı görülürken, mega kentin trafikte geçirilen zaman, hava kirliliği ve hayat pahalılığı gibi kriterlerde sınıfta kaldığı belirtildi. Listenin en ilgi çekici boyutu ise İstanbul'un dikkate değer Avrupa kentlerini geride bırakması oldu. İstanbul Yunanistan'ın başkenti Atina, İngiltere'nin başkenti Londra, Hong Kong, Çin'in Şanghay ve Pekin, Rusya'nın Moskova gibi kentlerine kıyasla "yaşam kalitesi yüksek bir kent" olarak betimlendi.  

Dünyanın En Yaşanabilir Kentleri

Dünyanın "yaşam kalitesi en yüksek" kentlerine ilişkin Deutsche Bank tarafından gerçekleştirilen araştırma diğer taraftan her sene Economist Dergisi tarafından yapılan "Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri" araştırmasıyla da uyumluluk arz ediyor. Bu listede de geçen seneye kıyasla önemli değişimler kaydedilmiş ve listenin ilk sıralarına Avustralya ve Kanada şehirlerinin yerleştiği görülmüştü. Economist Dergisi'nin yaptığı araştırma listenin ilk sırasında Melbourne kentini belirlerken, ilk 5 sırada üç Kanada kentinin varlığı dikkat çekmişti. Yine Avustralya'dan Adelaide ve Perth kentleri de listenin ilk 10'u içinde yer almıştı. Listede Avrupa Kentlerinin yaşanabilir olma niteliklerini yitirdiğine de dikkat çekilmişti. Avrupa'nın en yaşanabilir kenti olarak Avusturya'nın başkenti Viyana listenin ikinci sırasıda yer almış, buna karşın 9. sıradaki Helsinki ve 10. sıradaki Hamburg dışında Avrupa'dan listeye giren olmamıştı. Dünyanın en yaşanabilir kentleri listesinde üçüncü sırada Kanada'dan Vancouver, dördüncü sıradaToronto ve beşinci sırada da Calgary yer almıştı

En Yaşanabilir Kentler listesi

- Melbourne-Avustralya
- Viyana-Avusturya
- Vancouver-Kanada
- Toronto-Kanada
- Calgary-Kanada
- Adelaide-Avustralya
- Perth-Avustralya
- Helsinki-Finlandiya
- Hamburg-Almanya