İstanbul 'yaşanabilir kentler' listesinde sonuncu oldu

Avrupa Komisyonu tarafından gerçekleştirilen yaşam memnuniyeti anketinde İstanbul sonuncu oldu. 83 Avrupa şehrinin katıldığı araştırmaya Türkiye'den 4 kent dahil oldu

İstanbul 'yaşanabilir kentler' listesinde sonuncu oldu

İstanbul Avrupa'nın "yaşanabilir kentler araştırmasında" sonuncu oldu. Avrupa Birliği bünyesinde gerçekleştirilen araştırmaya Türkiye'den 4 şehir katıldı.

İstanbul'da yaşanmaz; en iyisi Antalya
AB'nin yürütme organı olarak kabul edilen Avrupa Komisyonu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kentsel Politika ve İletişim Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yaşam memnuniyeti anketinde İstanbul 83 şehir içinde sonuncu oldu. Türkiye sınırları içinde ankete katılan şehirler içinde listenin en üstünde Antalya yer aldı. Antalya 48. sırada yer aldı.

Memnuniyet oranı Antalya'da yüzde 92
Araştırmada, ankete dahil edilen kentlerden duyulan memnuniyet oranı Antalya için yüzde 92, Diyarbakır içen yüzde 86, Ankara için yüzde 83 olurken, İstanbul'da ise yüzde 65 oldu. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapam Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Londra, Paris, Roma, Madrid, Barcelona, Berlin ve Hamburg gibi önemli kentlerin katılım gösterdiği ankette, Antalya'nın Türkiye'yi en üst seviyede temsil ettiğini belirtti.

Antalyalıların kendilerini güvende hissetme konusunda üst düzeyde yer aldığına dikkat çeken araştırmada, sosyal ve ekonomik olanaklar, kamu kurumları ile vatandaşlar arasındaki ilişki, uygun barınma ve sağlık imkanları gibi kriterler baz alındı.