İstanbul'a 32 metrelik dev kule yapılacak

İstanbul'un kuzey ucunda orman yangınlarını gözetlemek amacıyla 32 metrelik dev yangın kulesi yapılacak

İstanbul'a 32 metrelik dev kule yapılacak

İstanbul'un kuzey ucunda orman yangınlarını gözetlemek amacıyla 32 metrelik dev yangın kulesi yapılacak. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünce yapılacak olan kulenin inşası başladı. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, bölgede daha önce kullanılan Karagöltepe Yangın Gözetleme Kulesi üçüncü havalimanı sınırları içinde kaldığından yıkılmıştı. Yıkılan kulenin yerine 32 metrelik Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi inşa ediliyor. 

Yapımı süren ve tamamlandığında yüksekliği zemin kotundan itibaren 32 metre olacak yangın gözetleme kulesi, 360 derece görüntüleme yapacak. Son teknolojinin kullanılacağı Yangın Koordinasyon Merkezi'nden, termal ve normal kameralarla internet bağlantısı aracılığı ile 7/24 gözetleme yapılacak. 

İstanbul'a 32 metrelik dev kule yapılacak

Karagöltepe Yangın Gözetleme Kulesi'nden 25 metreden gözetleme gerçekleştirilirken, yeni kulede 32 metreden gözetleme yapılacak. Böylece ormanlık alan görünürlüğü yüzde 9 oranında artacak. Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi'nin 2017 yılının ocak ayında tamamlanarak hizmete alınması hedefleniyor. 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yangın Gözetleme Kulesi ile ilgili; ''"Osmanlı döneminde orman yangınlarını gözetlemek maksadıyla ahşap olarak inşa edilen Tarihi Beyazıt Kulesi bugünkü haliyle renkli ışıklar ile ertesi gün havanın nasıl olacağı bilgisini veriyor. Yeni kule de böyle çalışacak." ifadelerini kullandı.