İstanbul'a 5 yeni yağmursuyu tüneli yapılacak

İSKİ İstanbul'un 4 büyük ilçesinde eş zamanlı olarak 5 farklı dev yağmursuyu tünelleri inşa edecek

İstanbul'a 5 yeni yağmursuyu tüneli yapılacak

İSKİ İstanbul'un 4 büyük ilçesinde eş zamanlı olarak 5 farklı dev yağmursuyu tünelleri inşa edecek. Beşiktaş, Sarıyer, Beykoz ve Eyüp ilçelerine çatı 2 metre ile 4,5 metre arasında değişen 4 bin 26 metre uzunluğunda yağmursuyu tüneli yapılacak. 

İstanbul yağmursuyu tünelleri projesi kapsamında, Eyüp'te yer alan İslambey Deresi, Beykoz'da yer alan Kozdere ve Beşiktaş'ta yer alan Ortaköy Deresi'nin ıslahı gerçekleşecek. Kazısız yöntemle yapılacak projede yer altında çalışmalar yürütülüyor. TBM tekniği ile içinden bir kamyonun geçebileceği çapta dev tüneller inşa ediliyor. 

İstanbul'a 5 yeni yağmursuyu tüneli yapılacak

Yağmur sularını kontrol altına alan, dere ıslahı yapan ve atıksu problemlerini çözüme kavuşturacak olan projenin inşasında yer üzerinde hiçbir şey görünmüyor, trafik ve yaşam aynı devam ediyor. Söz konusu ilçelerin yağmursuları tüneller sayesinde kontrol altına alınacak. 

İstanbul'a 5 yeni yağmursuyu tüneli yapılacak

Sarıyer Rumeli Kavağı'nda yaşanan su baskınları ve Eyüp Sultan'daki yaşanan atıksu ve yağmursuyu problemi tüneller sayesinde tamamen ortadan kalkacak. Beşiktaş Ortaköy'ün yoğun trafiği nedeniyle daha önce yapılamayan Ortaköy Deresi ıslahı da tünel ile deplase yöntemi kullanılarak yapılacak. 

İstanbul yağmursuyu tünelleri ne zaman tamamlanacak? 

64 milyon TL'ye mal olacak yağmursuyu tünelleri 2017 yılında tamamlanacak. Söz konusu projenin yüzde 85'i ise tamamlanmış durumda