İstanbul'a 6 yeni metro hattı

Son 12 yılda İstanbul'a 100 milyar TL'ye yakın metro yatırımı yapan İBB, Temmuz ve Ağustos aylarında, 6 yeni metro hattının ihalesini gerçekleştirecek

İstanbul'a 6 yeni metro hattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 6 yeni metro hattı için Temmuz ve Ağustos aylarında ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. 

Son 12 yılda 98 milyar TL'lik metro yatırımı
Son 12 yılda 98 milyar TL'ye yaklaşan metro yatırımlarının altında imzası bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da bütçesinin önemli bir kısmını ulaşım yatırımlarına ayırdı. 2016 yılı içinde 16.3 milyar TL'lik yatırım bütçesi içinde yer alan 6 yeni metro hattı için çalışmalarına başlayan belediye, bu yatırımların ihalelerini ise Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirmeyi planlıyor. 

İhalesi yapılacak metro hatlar

- Kirazlı Halkalı: İnşaat ve elektromekanik işler, otopark ve depo alanlarının inşasını kapsayan ihale Ağustos ayında yapılacak. 9 istasyonun yer alacağı hat, 9.7 kilometre uzunlukta olacak.

- Başaşehir-Kayaşehir: Bu hat için de Ağustos ayında ihaleye gidilecek. 4 istasyondan oluşacak olan ve toplam 6 kilometrelik uzunluğu sahip olacak hat sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren 15 gün içinde yer teslimi yapılacak. Projenin 900 günde tamamlanması planlanıyor. 

- Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli: İnşaat ve elektromekanik Sistemleri Temin ve Montaj işleri için ihaleye çıkılacak. Üsküdar'dan Sultanbeyli'ye kesintisiz ulaşım sağlayacak hat üzerinde 14 durak yer alacak.

- Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan: Bu hattın ihalesi da Ağustos ayında yapılacak

- Ümraniye-Ataşehir-Göztepe: 13 kilometre uzunluğunda ve 11 duraktan oluşacak hattın ihalesi Ağustos ayında yapılacak. 

- Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt: 18.5 kilometrelik 11 istasyonlu hattın ihalesi Ağustos ayında yapılacak.