İstanbul'a 8 yeni metro hattı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a 8 yeni metro hattı yapılacağını söyledi

İstanbul'a 8 yeni metro hattı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a 8 yeni metro hattı yapılacağını söyledi. Ulaşım projeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Topbaş, Üsküdar ile Kabataş arasında bir yaya tüneli yapacaklarını belirtti. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne 2015 yılı Faaliyet Raporu'nu sunan Kadir Topbaş, ''Ustalık Dönemim'' diye nitelendirdiği 3. dönemin projelerini açıkladı. Topbaş, İstanbul'a yeni metro hattı yapılacağını söyledi. Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası'nın sahillerinde ciddi yoğunluğun yaşanmasından dolayı Beşiktaş-Sarıyer ve Üsküdar Beykoz metrolarının proje ihalelerine 1 ay içinde çıkılacağını açıkladı. Topbaş, Ayazağa - İstinye Metro hattı proje aşamasının da devam ettiğini, Ataköy - İkitelli ve Bostancı-Dudullu metro hatları inşaatlarının da devam ettiğini belirtti. 

Deniz altından yaya yürüyüş yolu

Kabataş ile Üsküdar arasında inşa edilecek deniz altındaki yaya yürüyüş yolu, deniz altındaki yaya tüneli ile hayata geçirilecek. Proje ile Üsküdar’da marmaraydan inen yolcular, denizin altından yürüyerek karşı yakaya geçebilecek ve oradan Kabataş metrosuna ulaşabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yapılacak olan deniz altından yaya yolu ile ilgilli; “Üsküdar ile Kabataş arasında bir yürüme tüneli yapacağız. Üsküdar metrosundan çıkanlar, yüzeye çıkmadan, yürüme bandıyla Kabataş’taki metro istasyonuna gelecek. Oradan metroyla, Kirazlı’ya gidecek. Etiler’de finikülerle Aşiyan’a gidebilecek” dedi.

İstanbul yeni metro hatları

Yenidoğan-Çekmeköy- Sultanbeyli 16,7 kilometre, 
Pendik-Kaynarca- Tuzla 11,6 kilometre,
Bağcılar-Kirazlı-Halkalı 10 kilometre,
Göztepe-Ataşehir-Ümraniye 13 kilometre,
Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı 10 kilometre,
Sefaköy-Başakşehir Havaray Hattı 15 kilometre,
Başakşehir-Kayaşehir 6,5 kilometre
Mahmutbey-Esenyurt 17 kilometre