İstanbul'a deniz suyunu arıtma projesi

İBB'nin deniz suyunu, içme suyuna dönüştürecek projesi için ÇED süreci başladı. Tesisin 600 milyon TL'ye mal olması bekleniyor

İstanbul'a deniz suyunu arıtma projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz'den elde edilecek suyun "içme suyu" olarak kullanılabilmesine olanak tanıyan proje için çalışmalarına başladı. Çevresel Etki Değerlendirme sürecinin başladığı Terkos Deniz Suyu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı ismini taşıyacak projenin toplam 600 milyon TL'ye mal olması bekleniyor.

İstanbul'a deniz suyu arıtma tesisi
Toplamda 160 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirilmesi düşünülen "Deniz Suyunu Arıtma Tesisi" ile, İstanbul'un içme suyu probleminin çözümü hedefleniyor. Vatan Gazetesi'nde yer alan Esra Can Sinav imzalı habere göre deniz suyu arıtma sistemi ve ters osmoz sisteminin kurulacağı proje, böylece çözeltilerin yüksek basınç altında pompalanmasına olanak tanıyacak. Tuz ve diğer kirlerin sudan arınmasını sağlayacak bu teknoloji ile birlikte günde 400 bin metreküp deniz suyundan, 200 bin metreküp arıtılmış içme suyu elde edilecek. Geri kalan kullanılamaz su ise "Derin Deşarj" sistemi ile Karadeniz'e geri gönderilecek. 

İstanbul'a deniz suyunu arıtma projesi

600 milyon TL'lik proje
Terkos gölünün 1.5, Durugöl Çayı'nın ise 900 metre uzaklığında inşa edilecek projenin toplam 600 milyon TL'ye mal olması bekleniyor. ÇED aşamasının başladığı Terkos Deniz Suyu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı projesinin, onayın ardından 180 gün iş gününde bitirilmesi hedefleniyor. Arıtma tesisine kıyıdan 1.650 metre açıklıkta 15 metre derinlikte su alma noktalarının kurulacağı projede 200 kişilik bir istihdamın sağlanacağı belirtiliyor.