İstanbul'a dev entegrasyon merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, "Kabataş Meydan Düzenlemesi Transfer Merkezi" projesi için inşaat çalışmalarına 28 Temmuz'da başlayacağını duyurdu.

İstanbul'a dev entegrasyon merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, raylı sistem, deniz ve kara ulaşım sistemlerinin entegrasyonunu sağlayacak projenin duyurusunu yaptı. İBB'nin resmi internet sitesinden yayınlanan bildiriye göre "Kabataş Meydan Düzenlemesi Transfer Merkezi ile İskelelerin Yenilenmesi İnşaatı" 28 Temmuz'da başlayacak. Çalışmalar kapsamında tüm anıt eserler ve ağaçlar da Arkeoloji müzesi denetiminde olacak. 

Kabataş projesi İstanbul'a ne getirecek?
Proje ile birlikte 83 metrekarelik bir alanda yayalaştırılmış bir meydan düzenlemesine olanak tanınacak. Vapur, deniz otobüsü ve motor iskelelerinin de yenilenmesine olanak tanıyacak proje ile birlikte Dolmabahçe ile Fındıkla arasındaki trafik de yer altına alınacak. Meydanın altında ayrıca, müze, sergi salonları ve otopark gibi sosyal olanaklara yanıt veren kısımlar inşa edilecek. 

Dev projelerin buluşma noktası
- Yaya Tüneli Çalışması: İBB tarafından yapılan açıklamada Üsküdar ve Kabataş'ın denizin altından birbirine bağlayacak yaya tüneli, Kabataş meydanı aracılığıyla diğer ulaşım sistemlerine entegre olacak.
- Raylı sistem ağı: Kabataş'tan başlayan ve Beşiktaş, Mecidiyeköy, Kağıthane, Alibeyköy, Mahmutbey, İkitelli, Bahçeşehir ve Esenyurt hatları Kabataş'a entegre olacak. Ayrıca, Beykoz-Üsküdar, Sarıyer-Beşiktaş, Darüşşafaka-Yenikapı Hattı ile Taksim-Kabataş Füniküleri de Kabataş'a bağlanacak. 

Kabataş iskelesi kapanıyor
Proje çalışmaları sürerken Kabataş'taki vapur motor ve deniz otobüsü iskeleleri de geçici olarak başka yerlere taşınacak. Buna göre:

- Şehir Hatları: Beşiktaş ile Eminönü İskelelerinden
- İDO Seferleri: Beşiktaş ve Yenikapı İskelelerinden
- DENTUR: Karaköy İstelesinden
- BUDO: Karaköy Eski İDO İskelesinden hizmet verecek.