İstanbul'a dev "film platosu yatırımı"

HOLLYWOOD yıldızı Jean Claude Van Damme'nin ortak olduğu film şirketi, Büyükçekmece Toscana Vadisi'nde dev bir film platosu kurmaya hazırlanıyor. 350 milyon dolarlık proje 400 dönümlük arazi üzerinde yükseliyor

İstanbul'a dev

Amerikan film endüstrisinin önde gelen aksiyon oyuncularından Jean Claude Van Damme'nin şirketi, İstanbul Büyükçekmece'de dev bir film platosu yatırımı yapmaya hazırlanıyor. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, projenin Türkiye ve İstanbul ekonomisine büyük katkı sunacağını söyledi.

Midwood emlak fiyatlarını uçurdu
Van Damme'nin Büyükçekmece'ye film plato yatırımı yapacağının duyulmasının ardından bölgedeki emlak piyasasında büyük bir hareketlenme yaşandı. 400 dönüm arazi üzerinde hayata geçecek ve Midwood ismini taşıyacak proje, TEM ve E-5 arasında bulunan Alkent Mahallesi'nde kurulacak. Bölgede yer alan, Beverly Hills konseptli göl ve deniz manzaralı villalarda şimdiden büyük bir artış yaşandı. Bölgede villa fiyatları 750 bin dolardan başlıyor ve 4.5 milyon dolara kadar çıkabiliyor. 

İki yıl içinde başlayacak
Yapılacak dev platonun farklı türlerden yüzlerce filme ev sahipliği yapacağını belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün: 

"Tıpkı Hollywood’da olduğu gibi çekimleri izlemek isteyenlerden giriş ücreti alınarak belediyeye bütçe oluşturulacak” dedi. Plato’nun yanına sosyal tesisler kurulacağını ifade eden Başkan Akgün "Ayrıca bir üniversitenin mimarlık ve mühendislik fakültesinin yüksek lisans ve doktora bölümlerini de buraya taşımayı planlıyoruz. Platoda çekimler 2 yıl içerisinde başlar" dedi.