İstanbul'a iki yeni deniz hattı

İstanbul'da İstinye-Çubuklu ve Mudanya-Büyükçekmece arasında faaliyet gösterecek iki yeni deniz hattı hayata geçiriliyor

İstanbul'a iki yeni deniz hattı

İstanbul'da iki yeni deniz hattı hayata geçiriliyor. İstinye-Çubuklu hattı ile birlikte günde 10 bin aracın transferi mümkün olacak. İkinci hat ise Mudanya-Büyükçekmece arasında faaliyet gösterecek.

İstanbul'a iki yeni deniz hattı
Ulaştırma Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projenin yer tahsis işlemleri için Milli Emlak Genel Müdürlüğü'yle görüşmeler sürerken, hattın Metro ile entegrasyonu çalışmaları da devam ediyor. İETT'nin ring hatlarıyla ulaşımın sağalanacağı hat sayesinde, Boğaz trafiğine girmeden karşı yakaya geçme olanağı sunulmuş olacak. 

Önümüzdeki ay açılacak
Levent, Maslak, Sanayi Mahallesi ve ikinci köprü trafiğini rahatlatması planlanan İstinye-Çubuklu hattının, önümüzdeki ay açılması planlanıyor. Şehir Hatları tarafından işletillecek projeden günde 10 bin aracın yararlanması planlanıyor.

Mudanya-Büyükçekmece hattı
Ulaştırma Bakanlığı ile Bursa ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri tarafından yürütülen ikinci proje ise Mudanya-Büyükçekmece hattı üzerinde faaliyet gösterecek. Proje sayesinde araçların İstanbul trafiğine girmeden deniz yoluyla Trakya bölgesine taşınması mümkün olacak. Projenin 2015 sonunda hayata geçmesi planlanıyor.