İstanbul'a iki yeni tüp geçit

İBB, Haliç Tüp Geçiş Tüneli ve Boğaz Yaya Geçişi için çalışmalara başladı. Haliç Tüneli ile birlikte 1836 tarihli Galata Köprüsü de kullanıma kapanacak

İstanbul'a iki yeni tüp geçit

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iki yeni tüp geçiş projesi için çalışmalarına başladı. Projelerden ilki Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli Tüp Geçit Projesi'nin yer tesliminin ardından 700 gün içinde tamamlanması planlanıyor. Projenin ihale süreci ise Temmuz ayında tamamlanacak. Boğaz Yaya Geçişi projesi ise Kabataş Entegrasyon Merkezi olarak lansmanı yapılan Martı Projesi kapsamında hayata geçirilecek. 

Tarihi köprü kapanacak
2019 yılına dek İstanbul'un ulaşım sorununu çözmeyi hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haliç Unkapanı Tüneli için çalışmalara başlandığını duyurdu. Unkapanı üzerinden Şişhane, Kasımpaşa, Karaköy güzergahlarına uzanacak karayolu geçişi ile birlikte ulaşım tamamen su altına taşınmış olacak. Proje, üç gidiş, üç de geliş olmak üzere toplam 6 şeritten meydana gelecek ve 900 metre uzunluğunda olacak. Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre projenin tamamlanmasının ardından 1836 tarihli Unkapanı Köprüsü de kaldırılacak. 

Bir deniz altı köprüsü
Deniz altına çakılacak kazıklar üzerine kurulması beklenen su altı köprüsü ile deniz seviyesinin 8.5 metre altına inşa edilecek Haliç Geçişi, diğer taraftan köprünün Haliç akıntısına yönelik engelinin de ortadan kaldırılmasını sağlayacak. Mevcut köprü tarafından engellenen su akıntısının yeniden serbest kalması ise Haliç'in temizlenmesinde önemli bir rol oynayacak. 

Haliç'te sosyal yaşamı canlandırma çabası
Trafiğin yer altına kaydırılması ile birlikte Haliç'te oluşturulacak ek alanların sosyal alan ve rekreasyon faaliyetleri için ayrılacağı bilgisi verilirken, Sokullu Mehmet Paşa Camii ve Saliha Sultan Çeşmesi gibi tarihi mekanlarda da yenileme çalışmalarına gidilecek.