İstanbul’a teleferik hatları geliyor!

İstanbul’ yapılacak teleferik hatlarını mı merak ediyorsunuz? İşte o hatlar…

İstanbul’a teleferik hatları geliyor!

İstanbul’da yapılmayı bekleyen birçok teleferik projesi bulunuyor. Ulaşımı güç yükseklikler arasında kurulan teleferikler, birbirinden uzak iki yer arasında, havada gerilmiş olan bir ya da birkaç çelik halat üzerinde bağlanarak yol alırlar. Gelin İstanbul’a yapılacak teleferik projelerine birlikte bakalım..

1-Mecidiyeköy Çamlıca teleferik hattı: 10 kilometreden oluşacak hattın toplam 6 istasyonu olacak. Yolculuğun 20 dakika süreceği projenin durakları şöyle olacak; Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Altunizade, K.Çamlıca, B.Çamlıca ve Cami.

2-Pier Loti-Miniatürk teleferik hattı: Eyüp - Pierre Loti - Miniatürk teleferik hattı 1,9 kilometre uzunluğa sahip olacak ve 3 istasyondan oluşacak. Eyüp ile Miniatürk arasındaki yolculuk süresini 7 dakikaya düşürecek hatla, saatte tek yönde 1500 yolcu taşınması planlanıyor.

3-Miniatürk-Vialand teleferik hattı: Miniatürk-Alibeyköy-Vialand teleferik hattı ise Miniatürk Vialand arasındaki yolculuk süresini 11 dakikaya düşürecek.

4-Beykoz-Yuşa Tepesi teleferik hattı: Beykoz'da Karlıtepe ve Yuşa Tepesi arasına da teleferik kurulacak. Paşabahçe Sahili'nden en yüksek tepeye uzanacak birinci teleferik, 2 kilometre mesafeye sahip olacak. Karlıtepe olarak bilinen mesire alanına teleferikle ulaşılabilecek.

İBB’nin planlarındaki diğer teleferik projeleri de aşağıda;

*Sultaniye-Karlıtepe teleferik hattı

*Rami-Vialand teleferik hattı

*Büyükçekmece-Tüyap teleferik hattı

*Sultanbeyli teleferik hattı

*Adalar-Aya Yorgi teleferik hattı

*Kınalıada teleferik hattı

*Kayışdağı teleferik hattı