İstanbul'a yeni demiryolu hattı

Dünyanın en geniş köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden geçen demir yolu hattının güzergahı belli oldu.

İstanbul'a yeni demiryolu hattı

Dünyanın en geniş köprüsü Yavuz Sultan Selim'in açılışına sayılı günler kaldı. 3. köprü olarak da adlandırılan köprü 26 Ağustos'ta açılıyor. Köprünün üzerinden geçecek demiryolunun ise güzergahı belirlendi. Projenin köprüden ibaret olmadığın belirten Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, köprünün bağlantıları ile birlikte Çamlık, Paşaköy ve Kurtköy'e kadar gittiğini, Avrupa yakasında ise 3. havalimanı ve Mahmutbey'e kadar giden bağlantısı olduğunu söyledi. Köprü 8 şeritli ve bağlantı yolları ile birlikte 215 kilometre yol tamamlandı. Köprünün üzerinden geçen reylı sistemin detaylarını da paylaşan Arslan, şöyle konuştu; 
”Köprünün üzerinde bir gidiş bir geliş, demiryolu için yer ayrıldı. Devamında da Anadolu yakasında yeni bir demiryolu ki, Akyazı’ya gidip ana hatla birleşiyor.Avrupa yakasında da otoyol Kınalı’ya kadar uzanıyor. Demiryolu da Halkalı’ya kadar gidip Halkalı-Kapıkule demiryoluyla birleşiyor.” Arslan, bu yolların Anadolu Yakası’nda ihalesi yapılan Kuzey Marmara Otoyolu ile Avrupa Yakası’nda Kınalı’dan itibaren ihale edilen yeni yollarla uzaltılmasının planlandığını ifade etti.

Trafiği rahatlatır mı?
Büyük araçların Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden geçişleri sağlanacak. Böylece E5 ve Tem Otoyolu'ndaki büyük araç geçişleri oldukça azalacak. Büyük araç trafiğinin yanısıra binek araç trafiğini de azaltması bekleniyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a göre diğer köprüleri kullanan binek araçların yüzde 30'u bu köprüye kayacak. Bu da İstanbul trafiğini oldukça rahatlatacak. 59 metre genişliğiyle dünyanın en geniş köprüsü ünvanına sahip, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün, köprü ayaklarının karaya kurulması sebebiyle kule yüksekliği de 322 metre olacak şekilde tasarlandı. Bakan Arslan bunun benzerleri arasında yeni bir rekor olduğunu söyledi.