İstanbul'a yeni tünel ağı için karar alındı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin trafik yükünü hafifletmek için 7 yeni tünel projesine başlama kararı aldı

İstanbul'a yeni tünel ağı için karar alındı

İstanbul trafiğini rahatlatmak için çalışmalarını sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Avrupa'nın büyük kentlerinde uygulanmakta olan bir yöntemi yaygınlaştırmaya hazırlanıyor. Madrid ve Barcelona gibi kentlerde yaygın biçimde kullanılmakta olan ve Türkçeye dal-çık olarak çevrilen tünel projelerinin, İstanbul trafiğini önemli oranda rahatlatması bekleniyor. 

İstanbul'a 7 yeni tünel geliyor
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, yaklaşık 4 milyon kayıtlı aracıyla her geçen gün daha da çekilmez bir hal alan kentin trafik sorununu çözmek için önemli bir karara imza attı. Avrupa'nın önemli kentlerinde uygulanmakta olan ve araçların yer altına alınması mantığına dayanan "dal-çık" yöntemi için karar alan Meclis, bu yöntemle 300 bin aracı yer altına çekmeyi amaçlıyor.

 

İstanbul'a yeni tünel ağı için karar alındı

 

Tüneller hangi ilçelerden geçecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kararı ilk etapta 7 tünelin inşa edilerek hayata geçirilmesi yönünde. Büyükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Bahçelievler, Küçükçekmece, Bayrampaşa, Sarıyer, Kağıthane ve Kilyos gibi ilçelerden geçmesi beklenen tünel projeleri için teklifler İBB'de oy çokluğu ile kabul edilmiş durumda.

TEM otoyolu D-100'e bağlanacak
Yapımı için çalışmalara başlanan 6 tünelin TEM otoyolu ile D 100 karayolunu birbirine bağlaması hedefleniyor. Yapımına bu yıl başlanması planlanan tünellerden Büyükçekmece-Bayrampaşa hattı üzerindekilerden günde 300 bin, Sarıyer-Kilyos tünelinden ise 40 bin civarında aracın geçiş yapması planlanıyor.