İstanbul'a yüzen otobüs geliyor!

İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa gibi şehirlere 'Amfibüs' denilen yüzen otobüsler yapılacak.

İstanbul'a yüzen otobüs geliyor!

Türkiye ve Güney Kore'nin ortak bir proje ile Türkiye'de “Amfibüs” adı verilen otobüs projesine imza atacakları bilgisi geldi. Açıklama TÜMSİAD genel başkanı Yaşar Doğan’dan geldi. 

Yaşar Doğan, Türkiye’de üretimi yapılacak bu yüzen otobüsler ile turizme canlılık getirileceğini söyledi. Otobüsler İDO, Metrobüs ve Marmaray’a alternatif iki yaka arası ulaşım aracı olmak yerine turist gezileri için kullanılacak. Bu otobüslerin farklı illerde de kullanılabileceğinin altını çizen Doğan’ın verdikleri bilgilere göre İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa gibi şehirler başta olmak üzere turizm konusunda önemli yere sahip şehirler ve beldelerde hem karayı hem denizi kullanarak size tam bir tur havası yaşatacak otobüsleri görmeye başlayabiliriz. 

 

İstanbul'a yüzen otobüs geliyor!

Amfibüs nedir? 

Dünya’nın en ilginç toplu taşıma aracı olan ‘amfibüs’ Hollanda’da yaygın bir şekilde kullanılıyor. Araç hem karada, hem denizde gidebiliyor. Ülke topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinin altında olan Hollandalıların aslında ‘amfibüs’ü yapmalarındaki amaçlardan birisi de bir gün ülkeleri su altında kalırsa bu araçlar ile ülkelerinden kaçmayı planlamaları.