İstanbul'da fiyatlar abartılı; Ankara'da değerinin altında

Şahika Grup Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İç Mimar Murat Altuntaş, İstanbul ve Ankara konut piyasındaki değer-fiyat dengesizliğine dikkat çekti. Altuntaş: "İstanbul'da fiyatlar abartılı; Ankara'da ise değerinin altında..." dedi

İstanbul'da fiyatlar abartılı; Ankara'da değerinin altında

İstanbul konut piyasası ile Ankara'yı karşılaştıran Şahika Grup Yapı Yönetim kurulu Başkanı İç Mimar Murat Altuntaş, Ankara'nın "ileri düzey" konutlarda İstanbul'un çok ilerisinde olduğunu söyledi. Üretilen konut değeri ve piyasadaki karşılığı açısından bir dengesizlik yaşandığını belirten Altuntaş: "Buna karşı Ankara'da konutlar, değerinin altında satılıyor..." dedi. 

İstanbul'da satış fiyatları abartılı
Ankara'nın konut alanında dünya standartlarını yakalamış olduğunu ve metropol İstanbul'a oranla daha büyük metrekareler üzerinde, daha donanım ve kaliteli ürünler ortaya konduğunu söyleyen Altuntaş:

"İstanbul’dan ziyarete gelen konuklarımız, satış fiyatlarımızı duyunca hayret ederek, İstanbul’da daha küçük metrekarelerin abartılı fiyatlarla satıldığını söylüyor..." dedi. 

İstanbul'da fiyatlar abartılı; Ankara'da değerinin altında

Doğrudan uçuşlar Ankara'da sıçrama yaratır mı?
Altuntaş, İstanbul'da yaşayan çok sayıda kişinin yatırım için Ankara'yı tercih ettiğini, ancak yerli yatırımcının bu ilgisinin Ankara'nın konut değerinde sıçrama yaratmayacağını da belirterek bir değre sıçraması için yabancı yatırımcının Başkent'e seçilmesi gerektiğini söyledi. Bunun için Ankara'nın en önemli sorunu olan doğrudan uçuş probleminin çözülmesi gerektiğini de söyleyen Altuntaş:

"Ankara’dan birkaç ülkeye doğrudan uçuş mevcut. Ancak bu sayısının mutlaka artırılması, konut sektörüyle ‘flörtte’ olan ülkelerin de bu kapsama alınması gerekiyor. Aktarmalı olarak Dubai ve Katar yaklaşık 7 saat, Almanya 5 saat, İsviçre 6 buçuk saat sürerken, kardeş ülke Azerbaycan’a gitmek bile aktarma nedeniyle saatler alıyor" ifadelerini kullandı. 

Doğrudan uçuşlar ile yatırımcının birincil ülkelere ulaşımının rahatlayacağını da belirten Altuntaş, böylece Ankara'nın İstanbul'a rakip bir hale gelebileceğini de vurguladı. 

Firma Bilgisi: Şahika Grup