İstanbul'da ilçeler bazında konut fiyat analizi

İstanbul'da konut fiyatları belli ilçelerde 10 bin TL / metrekare seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürüyor. Beşiktaş'ta ortalama konut fiyatı 1 milyon 179 bin TL düzeyine ulaştı

İstanbul'da ilçeler bazında konut fiyat analizi

İstanbul'da konut fiyatları belli semtlerde 10 bin TL / metrekare seviyesine ulaştı. Özellikle Beşiktaş'ta ortalama metrekare fiyatları 11 bin 845 TL düzeyine ulaştı. İlçede ortalama bir konutun bedeli 1 milyon 180 bin TL düzeyinde işlem görüyor. Beşiktaş'ta konutların amortisman süresi ise 27 yıl düzeyinde.

İlçelere göre konut metrekare analizi

Beşiktaş (Ortalama Konut Fiyatı: 1 milyon 180 bin TL): Konut metrekare fiyatları açısından İstanbul'un en pahalı ilçelerinden biri olan Beşiktaş'ta, özellikle Etiler, Bebek ve Ulus gibi mahalleler yukarı yönlü hareketin en önemli merkezleri konumunda. İlçe genelinde ortalama konut fiyatları 11 bin 845 TLdüzeyine ulaştı. Yatırım geri dönüş süresinin ise 27 sene olarak ölçüldüğü Beşiktaş'da ortalama bir konut 1 milyon 180 bin TL'den alıcı buluyor.

Şişli: (ortalama metrekare fiyatları 5 bin 455 TL): İstanbul'un Mecidiyeköy ve Esentepe gibi önemli iş merkezi lokasyonlarının etkisiyle konut metrekare fiyat aralığının 5 bin 455 TL seviyesine ulaştığı Şişli'de konuta yapılan yatırımın ortalama geri dönüş süresi ise 21 yıl seviyesine ulaştı. İlçeden alınacak ortalama bir konutun bedeli ise 545 bin TL seviyesinde. 

Sarıyer (Konut fiyat aralığı 635 bin-1 milyon TL ): Tarabya, Maslak ve İstinye gibi gayrimenkul fiyatları bazında yukarı yönlü baskı uygulayan mahalleleri içeren Sarıyer ilçesinde, konut metrekare fiyatları 8 bin 470 TL seviyesinde işlem görüyor. Amortisman süresinin 26 yıl olarak belirlendiği Sarıyer genelinde konut fiyatlarında asgari düzey 640 bin TL olurken, bu çıta 1 milyon TL seviyesine kadar çıkabiliyor. 

Kadıköy (Ortalama metrekare fiyatları 7 bin 862 TL): Anadolu Yakası'nın en değerli semtlerinden olan Kadıköy'de ortalama metrekare fiyatı 7 bin 862 TL seviyesine ulaştı. Özellikle kentsel dönüşüm hamlesinin merkezi olarak gösterilen Fikirtepe, Moda, Erenköy, Fenerbahçe ve Caddebostan'da konut fiyatlarının yukarı yönlü baskısı sürüyor. Kadıköy'de ortalama metrekare fiyatlarının 7 bin 862 TL düzeyine ulaştığına dikkat çeken uzmanlar, kentsel dönüşüm hamlesinin tamamlanmasıyla birlikt fiyatların daha da yukarı çıkabileceği kanaatini taşıyor. 

Bakırköy: (Ortalama Metrekare fiyatları 8 bin 470 TL): İstanbul genelinde konut metrekare fiyatlarının en yüksek olduğu bir diğer ilçe ise Bakırköy. İlçede bir konut yatırımının geri dönüş süresi ise 30 yıl olarak belirlenirken, metrekare fiyatlarında ise 8 bin 470 TL'lik bir çatı saptandı. Bakırköy'den konut almak isteyen bir yatırımcı, minimum 635 bin TL'yi gözden çıkarmak zorunda. İlçede kimi konutların bedelleri 1 milyon TL'nin üzerine çıkabiliyor.