İstanbul'da kira artışı 6 ayda yüzde 35'lere fırladı

İstanbul'un en merkezi noktalarında kiralar, son 6 ayda yüzde 35 düzeyinde artış kaydetti. Beşiktaş'ta 2015'in ilk çeyreğinde 2.400 TL olan 100 metrekarelik konutun kirası bugün 3.800 TL'ye yükseldi

İstanbul'da kira artışı 6 ayda yüzde 35'lere fırladı

1 Kasım seçimleri ile birlikte gayrimenkul sektöründe yaşanan güven atmosferi, konut kiralarında ani bir sıçramaya neden oldu. İstanbul'un en önemli merkezlerinde yaşanan kira artışı son 6 ayda yüzde 35'ler düzeyine fırladı. Beşiktaş'ta 2015 yılının ilk çeyreğinde 2.400 TL'ye kiralanan 100 metrekarelik bir konutun kira bedeli, bugün itibarıyla 3.800 TL'ye çıktı. 

İstanbul'da kiralık daire fiyatlarında ani sıçrama
Konuyla ilgili olarak yürütülen araştırmalarının sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, 2015 yılının ikinci yarısında kira kategorisinde yaşanan artışı "dikkat çekici" olarak niteledi. Kentin bilinen merkezlerinde son altı ayda ortalama kira artışının yüzde 35'lere vardığı bilgisini veren Erilkun: "Örneğin Beşiktaş’ta yılın ilk çeyreğinde 2 bin 400 TL’ye kiraya verilebilen 100 metrekare büyüklüğünde bir dairenin fiyatı bugün 3.800 TL’ye kadar çıkabilirken, Halkalı’da 700 TL olan bir gayrimenkul minimum 950 TL’den kiraya verilebiliyor" dedi. 

İstanbul'da kira artışı 6 ayda yüzde 35'lere fırladı

Kira artış beklentisi merkezi noktalarda yükseliyor
Önümüzdeki sene, Kadıköy ve Beşiktaş gibi merkezi ilçelerde kira oranlarının yüzde 15 düzeyinde daha yükseliş kaydetmesinin beklendiği bilgisini de veren Erilkun, yeni üretimin neredeyse sıfır olduğu bu köklü merkezlerde daralan konut kapasitesinin fiyatlara yansımaya devam edeceğini belirtti. Erilkun, mevcut kiracıların kira kontratlarını yenilemeye yönelik yaygın bir eğilim içinde olmalarının da kiralık fiyatları üzerinde artı yönlü baskı oluşturduğunu belirterek:

"“Kiralanabilecek mülk sayısı da sınırlı olacağı için artan talebin fiyatlara yansıması kaçınılmaz bir hal alacaktır. Bu durumun yeni ve modern İstanbul olarak adlandırdığımız Halkalı, Bahçeşehir gibi bölgelerdeki kira fiyatlarında da artışa neden olması tüketiciyi kira bedelini kredi taksidi olarak ödemeye yönlendiriyor." ifadelerini kullandı.