İstanbul'da kiralar tavan yaptı

Türkiye'deki üniversitelerin yüzde 29'una ev sahipliği yapan İstanbul'da kiralar, yeni eğitim-öğretim yılının yaklaşmasıyla birlikte tavan yaptı.

İstanbul'da kiralar tavan yaptı

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına az bir zaman kala İstanbul'da kiralık ev bulmak neredeyse imkansız hale geldi. 9'u devlet toplam 50 üniversitenin faaliyet gösterdiği mega şehirin Anadolu Yakası'nda Göztepe, Maltepe, Tuzla; Avrupa Yakası'nda da Avcılar, Beşiktaş, 4. Levent ve Beylikdüzü gibi bölgelerde kiralık fiyatları tavan yaptı. 

Kiralar fırladı: Yüzde 12 artış
Yeni eğitim öğretim yılının yaklaşmasıyla İstanbul öğrenci akınına uğradı. Şehir dışından gelen üniversite öğrencilerini karşılamada sayıları 351'i bulan öğrenci yurtlarının yetersiz kalması ev sahiplerine yaradı. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, bu dönemde İstanbul'da kiralık dairelerin yüzde 12 oranında artış gösterdiğini kaydetti. 

Beşiktaş'ta yüzde 20'lik artış
Bu artışı Beşiktaş gibi köklü semtlerde yüzde 20'lere vardığını, Avcılar'da 900 TL'yi bulan 2+1 daire fiyatlarının Beşiktaş'ta 2 bin 200 TL'ye vardığını belirten Erilkun:

"Öğrencilerin lokasyon tercihlerinde ulaşım büyük önem taşıyor. Bu nedenle öncelikle okula yakın evler tercih ediliyor. Çünkü aileler zaten artan kira maliyetine katlandıkları için yol masrafından tasarruf ederek maliyeti dengede tutmayı hedefliyor.” dedi.

Erilkun, öğrenci taleplerine rağmen ev sahiplerinin başta evin tahrip edilmesi ve borç bırakılarak tahliye edilmesi olmak üzere, çeşitli sebeplerden tereddükler yaşadığını vurguladı.