İstanbul’da kiraların en çok arttığı semtler

2016 Ocak – Şubat verilerine göre geçen yılın aynı dönemine göre en çok kira artışı yüzde 31 oranıyla Fatih’te görülürken, onu yüzde 28 ile Başakşehir, yüzde 25 ile Beylikdüzü izledi.

İstanbul’da kiraların en çok arttığı semtler

Bu yılın Ocak – Şubat aylarında, geçen yılın aynı aylarına göre en çok kira artışı yüzde 31 oranıyla Fatih’te görüldü. Bu veriyi yüzde 28 ile Başakşehir izlerken, yüzde 25 ile Beylikdüzü izledi. İstanbul’un genelinde ise bir fiyat artışı yaşanmaya devam ediyor. İstanbul kira fiyatları artışında yapı stoklarının kaliteli hale gelmesi, ulaşım yatırımları, kentsel dönüşüm ve nüfusun hızla yükselmesi gibi nedenler ilk sırada yer alıyor. Ocak – Şubat aylarında kira fiyatlarının en çok arttığı bölge Arap ülkelerinden gelen kişilerin tercih ettiği Fatih oldu. Fatih’te geçen yılın aynı dönemine göre kira artışı yüzde 31 oranında oldu. Fatih’e en yakın oranları Beylikdüzü ve Başakşehir izledi.

En düşük artış Maltepe ve Eyüp'te
Çekyermeköy kira fiyatlarınnı en çok arttığı ilçeler arasında ve bu alanda dördüncü sırada yer alıyor. Çekmeköy’de kira artışı yüzde 22 olarak gerçekleşirken, listenin beşinci sırasında ise Ümraniye yer alıyor. Ümraniye’de kira artış oranı yüzde 21 seviyesine ulaştı. Çekmeköy ve Ümraniye’de kiraların bu oranda artmasını sebebi metro yatırımı olarak belirtiliyor.
En düşük artış ise yüzde 3 ile Maltepe’de, yüzde 5 ile Eyüp ve yüzde 8 ile Şişli^de olurken Avcılar, Ataşehir ve Pendik’te artış yüzde 9 oranında gerçekleşti.