İstanbul'da kiralık ev sayısındaki artış fiyatları vurdu

İstanbul'da kiralık ev sayısındaki artış, fiyatların gerilemesine yol açtı. Mega kentin kimi bölgelerinde kiralarda yüzde 30'lara varan düşüşler yaşanıyor.

İstanbul'da kiralık ev sayısındaki artış fiyatları vurdu

İstanbul kiralık konut piyasası özellikle son dönemlerde artan arzla birlikte fiyat düşüşüne tanıklık etmeye başladı. Uzmanlar mega kentin kimi bölgelerinde kiralık konut bedellerinin yüzde 30 seviyesinde gerilediğini belirtiyor. 

İstanbul'da kiralık konut fiyatları ve düşüş nedenleri

Kiralık konut piyasasındaki asıl neden olarak, arzdaki artışın yanı sıra kentsel dönüşüm faaliyetleri sonrasında yenilenen binalarda kapasitenin artması gösteriliyor. Kiraların düşüşünde en önemli nedenin kiralık konut sayısındaki artış olduğunu dile getiren Prime Property Gayrimenkul danışmanlığı Kurucu Ortağı Fırat Sezginsoy, yeni konutların fiyatlarındaki yükseklik nedeniyle satış eğiliminin kısıtlanmasının kiralık konut piyasasındaki enflasyonu desteklediğine dikkat çekti. Sezginsoy: "Oluşan arz fazlası fiyatların düşmesine neden oluyor. Bu gelişme özellikle kent merkezindeki lokasyonlarda kendini gösteriyor..." dedi. 

Kiracılıktan ev sahipliğine geçiş arttı

Kiraların yükselişindeki bir diğer önemli faktörü de kiracılıktan ev sahipliğine geçişin yükselişi olarak gösteren Sezginsoy: "Bu geçişle birlikte kirası yüksek lokasyonlarda kiralık ev sayısında artışa yol açtı. Binaların yenilenme sonrasında mülk sahiplerinin yerleşmesinin ardından satılamayan konutlar için de kiracı bulma güçlüğü belirdi..." şeklinde konuştu.

Kiralar daha da düşer mi?

Tüm bu faktörlere rağmen makul fiyatlara düşmüş kiraları müşteri bulmakta güçlük çekilmediği  ve kiralardaki düşüş eğiliminin devam etmeyeceğine de değinen Sezginsoy: "Buna karşın belli bir dönem de artış beklemiyoruz..." dedi.