İstanbul'da kiralık konut fiyatları düşüşte

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, Suriyeli akınının sonlanması ve yüksek fiyatların öğrencileri ürkütmesiyle başlayan durağanlığın mega kentte kiralık bedellerinin gerilemesine yol açtığını söyledi

İstanbul'da kiralık konut fiyatları düşüşte

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa İstanbul'da kiralık bedellerinin aşağı yönlü hareket gösterdiğini söyledi. Düşüş eğiliminde Suriyeli akınının durması ve yüksek kiralık bedellerinin öğrencilerin mega kente ilgisini düşürmesi gibi faktörlerin etkili olduğunu vurgulayan Aşa: "Kimi ilçelerde yüzde 30'lara varan düşüşler yaşandı..." dedi.

Geçen sene 3 bin TL'lik ev, bugün 2 bin 500 TL

Nizamettin Aşa, bir kaç sene öncesine dek kiraya verilecek ev bulunamadığını ve talep yoğunluğu artışının ortadan kalktığını da hatırlatarak, Beşiktaş'ta geçen sene 3 bin TL'ye kiraya verilen dairenin bugün, 2 bin 500 TL seviyelerine düştüğünü belirtti. Kiralık evlerde yaşanan fiyat düşüşünün, konut arzındaki artışla da yakından ilişkili olduğuna dikkat çeken Aşa: "Düşüşün bir kaç nedeni arasında Suriyeli akımının durması ve fiyat yüksekliğinden dolayı üniversite öğrencilerinin İstanbul'u gözden çıkarması gösterilebilir..." dedi.

Yeni bir artış yaşanmaz

Açıklamasında kentsel dönüşüm ve tamamlanan binalardaki kapasite oranlarının artmasıyla birlikte oluşan doluluğun fiyatları aşağıya çektiğini de söyleyen Aşa, bundan sonraki süreçte yükseliş beklemediğini vurguladı. Aşa: "Fiyatlar şu an için olması gereken seviyeye geldi..." dedi.