İstanbul'da korkutan baz istasyonu sayısı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da var olan baz istasyonu sayısının 27 bini aştığını söyledi. Yıldırım: "Baz istasyonlarının kanser yaptığına dair somut bir delil yok..." dedi.

İstanbul'da korkutan baz istasyonu sayısı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'daki baz istasyonu sayısını 27 bin 110 adet olarak açıkladı. Yıldırım, baz istasyonlarının bu haliyle insan sağlığı için tehdit oluşturmadığını iddia etti ve: "Baz istasyonlarının kansere neden olduğuna dair somut bir delil bulunmuyor..." dedi.

Binali Yıldırım'dan baz istasyonu açıklaması
İstanbul'daki baz istasyonu sayısının uluslararası kurala uygun olarak geliştirildiğini, bu kuralın da yatay düzlemde en yakınındaki binaya 40 volt/metre oranında bulunduğunu söyleyen Yıldırım, bunun da yaklaşık 20 metrenin altında bulunmasına izin verilmediğini belirtti. Yıldırım:

"Bu 20 metreyi, baz istasyonu direğinin tepesindeki o elektromanyetik dalga yayan alıcının yatay bir çizgiyle gittiği nokta olarak anlamamız lazım. Bu 20 metrede kimse varsa bunun kurulmasına izin vermiyoruz. " ifadelerini kullandı.

İstanbul'da korkutan baz istasyonu sayısı

Yıldırım, Türkiye'de ek bir güvenlik önlemi uyguladıklarını da iddia ederek, söz konusu seviyeyi 10 volt/metre düzeyine indirdiklerini bunun da 4 kat daha yüksek emniyet anlamına geldiğini söyledi. 

Bakan'dan "cep telefonu daha riskli" uyarısı
Baz istasyonlarının tehlikeli olduğu söylentilerini de yalanlayan bakan Yıldırım, cep telefonlarının baz istasyonlarından daha riskli olduğunu da sözlerine ekledi. Yıldırım, cep telefonlarının aile bireyi haline gelmelerini de eleştirerek:

"Çocuklarımız kadar, aile bireylerimiz kadar eksik olduğunda adeta yaşamın duracağı noktaya gelmiş olan cep telefonları baz istasyonlarına kıyasla daha yüksek bir risk taşıyor..." dedi.