İstanbul'da Le Corbusier rüzgarı esti

Çağdaş mimarlığın en önemli isimlerinden sayılan Le Corbusier'in yapıtları, Seranit Grup sponsorluğunda düzenlenen bir etkinlikle İstanbullularla buluştu

İstanbul'da Le Corbusier rüzgarı esti

Çağdaş mimarinin en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Le Corbusier'in eserleri, Fondation Le Corbusier'in desteği ve Seranit Grup sponsorluğu ile gerçekleştirilen bir etkinlikte İstanbullu izleyicilerle buluştu. 

Le Corbusier eserleriyle İstanbul'da
Teşvikiye Galeri Işık'ta açılan ve 8 Nisan'a kadar takip edilebilecek olan sergi, mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden'in son beş yıldır oluşturduğuğu Le Corbusier portfolyosu içinden seçildi. Etkinlikte Emden'in fotoğraflarının yanı sıra Türkiye ve yurt dışından ünlü mimar üzerine yapılan araştırma ve çalışmalara da yer verildi. 

 

İstanbul'da Le Corbusier rüzgarı esti

Ünlü mimar Le Corbusier'in ölümünün 50. yılı vesilesiyle ortaya koyduğu işlerin hatırlanması ve mimarlık, fotoğraf ve metin arasındaki ilişki biçimleri üzerinde düşünme eğilimini güçlendirmek için tasarlanan Le Corbusier sergisi, Burcu Kütüçüoğlu'nun küratörlüğünde gerçekleştirildi. Fondation Le Corbusier ile işbirliği içinde çalışarak sergiler düzenleyen Mimarlık fotoğrafçısı Emden’in çalışmaları arasında, son iki yılda Ankara, Marsilya ve Paris’te açtığı Le Corbusier sergileri de bulunuyor.

Le Corbusier Sergisi kapsamında ayrıca, sergiye metinleriyle katkı yapan akademisyenlerin oluşturduğu bir grupla açılış paneli düzenlendi. Diğer taraftan etkinlik sonrasında Seranit Grup ve İstanbulSMD organizasyonu ile sergilelenen fotoğraf ve metinlerin yer alacağı bir kitabın basılma kararı alındı.