İstanbul’da yapımı süren 4 metro projesi ne zaman açılacak?

İstanbul’da inşaatı devam eden 4 metro projesi bulunuyor. İstanbul trafiğine nefes aldıracak bu metro hatlarının açılış tarihlerini öğrenmek istiyorsanız haberimize bakın.

İstanbul’da yapımı süren 4 metro projesi ne zaman açılacak?

İstanbul’un metro projelerinden 4 tanesinde inşaat çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor. Yolculuk sürelerini maksimum şekilde azaltacak projelerle trafiğin önemli ölçüde rahatlatılması hedefleniyor. Peki bu projeler nerede ve ne zaman bitecek? İşte yanıtı…  

1.Kartal-Kaynarca metro hattı: 2012 yılının Ağustos ayında hizmete açılan Kadıköy Kartal metrosunu Kaynarca'ya uzatmak için tasarlanan Kartal Kaynarca metro hattında yapım çalışmaları hız kesmiyor. İki bölge arasındaki yolculuk süresi sadece 8 dakika sürecek metronun 2015 sonunda açılması hedefleniyor. Yakacık, Pendik ve Kaynarca ise bu metronun durakları olacak.

2.Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı: İnşaat çalışmalarının devam ettiği bir diğer metro projesi olan Mecidiyeköy Mahmutbey metrosu, tamamlandığında 18 kilometrelik uzunlukta olacak. Mecidiyeköy’den Mahmutbey’e 26 dakikada gidecek hattın 2018 yılında açılması planlanıyor. Metronun istasyonları ise Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe, Mahmutbey olacak.

İstanbul’da yapımı süren 4 metro projesi ne zaman açılacak?

3.Üsküdar Çekmeköy metro hattı: 26 dakikalık bir süre içinde Üsküdar’ı Çekmeköy’e bağlayacak Üsküdar Çekmeköy metrosu 2016 yılında İstanbulluların hizmetine açılacak. 16 istasyonuyla sefer yapacak hattın durakları şöyle olacak; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Burgurlu, Ümraniye, Çarşı, Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl, Çekmeköy/Sancaktepe.

4.Bakırköy Beylikdüzü metro hattı: 2017 yılında açılacak Bakırköy Beylikdüzü metro hattında da çalışmalar sürüyor. 25 kilometrelik hattın durakları şöyle; Bakırköy/İncirli, Sera, Kocasinan, Zafer, Çobançeşme, Sefaköy, Cennet, Küçükçekmece, Avcılar Park, Reşitpaşa, Avcılar Üniversite, Cihangir, Ambarlı, Haramidere, Yakuplu, Beylikdüzü/Esenyurt, Beylikdüzü Toplu Konutlar ve Büyükçekmece (TÜYAP).