İstanbul'dan Panama'ya, Kanal nasıl yapılır gezisi

Ulaştırma Bakanı Arslan ve Kanal İstanbul projesini hazırlayan ekip, "Panama Kanalı Genişletilmesi Projesi"nin açılış törenine katılmak için ülkeye gitti.

İstanbul'dan Panama'ya, Kanal nasıl yapılır gezisi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Panama Kanalı Genişletme Projesi açılış törenine katılmak üzere bu ülkeye gitti. Açılış sonrasında iki ülke arasında işbirliği anlaşmasının imzalanması öngörülüyor. Anlaşmada yer alan "seyir kanallarının inşası ve yönetimi gibi konularda" idari ve teknik uzmanlığının paylaşımı için iş birliği platformu kurulmasına yönelik madde ile, Kanal İstanbul projesinde Panama Hükümeti'nden teknik ve idari destek alınması hedefleniyor. 

Panama'dan İstanbul'a Kanal anlaşması
Açılış töreni sonrasında projeyi geliştiren Panama Kanal Otoritesi ile koordinasyonunda Panama'nın Kanal ile ilgili kuruluşların temsilcileri ile bir araya gelerek bilgi alacağı belirtildi. Ziyaret Kapsamında iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve denizcilik konularında işbirliğini geliştirecek bir Denizcilik Anlaşması'nın imzalanacağı belirtildi. Anlaşma kapsamında denizcilik alanlarında bürokrasinin azaltılması hedefleniyor. 

Taraflar arasında bürokrasiyi azaltacak hamleler
Anlaşma ile esas hedefin iki ülke limanlarındaki bürokrasinin azaltılması ve tarafların deniz kazalarında kendi gemilerine uyguladıkları muamelenin karşı taraf için de uygulanması ilkesi hayata geçirildi. 

Panama Kanalı genişletme projesi
2006 yılında temelleri atılan ve 3 Eylül 2007 tarihinde çalışmalarına başlanan "Panama Kanalı Genişleme Projesi" Atlas Okyanus'undan Büyük Okyanus'a uzanan Kanal'ın genişletilmesini öngörüyor. Proje tamamlandığı Panama Kanalı'nın mevcut potansiyelinin iki katına çıkması ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sunması bekleniyor.