İstanbullulara müjde! Kanal İstanbul inşaatı 2016’da başlıyor!

Hükümetin 64. Eylem Planı’na göre Kanal İstanbul inşaatı 2016 yılında başlayacak.

İstanbullulara müjde! Kanal İstanbul inşaatı 2016’da başlıyor!

Kanal İstanbul projesi hükümetin 64. Eylem Planı’nda yer aldı. Plana göre proje inşaatı 2016 yılının yaz aylarında start alacak.

500 bin nüfuslu şehir geliyor

Toplam 15 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek Kanal İstanbul projesi, 500 bin nüfustan oluşacak yeni bir şehir yaratacak. Birtakım kanuni değişiklikler sonrası çalışmalar başlayacak.

Kanal İstanbul güzergahı

Yüksek katlı konutlara yer verilmeyecek projede  kat sınırı 5+1 olacak. Toplam uzunluğu 43 kilometre olacak proje, Küçükçekmece Gölü’nden start alacak, Karadeniz’e bağlanacak. İki etaplı projede kanal ve etrafında şehir oluşturulacak. Yanı sıra kültürel ve sportif tesislere de yer verilecek.

Kanal İstanbul ne zaman bitecek?

Gelelim projenin ne zaman sonlandırılacağına. Kanal İstanbul’un Cumhuriyet’in 100. Kuruluş yıldönümü olan 2023’te bitirilmesi hedefleniyor.

İstanbullulara müjde! Kanal İstanbul inşaatı 2016’da başlıyor!

 

Köprüler olacak

Kanal İstanbul projesi, 25 metre derinliğinde ve 150 metre genişliğinde olacak. Kanal üzerinde ayrıca maksimum 11 köprünün inşa edilmesi hedefler arasında. Kanal İstanbul, alttan kesik 'V' harfi biçiminde inşa edilecek. Alt bölümünün genişliğinin 100 metreye, V harfinin iki ucu arasındaki mesafe ise 520 metreye kadar ulaşabilecek. Kanalın derinliği 20 metre olacak.