İstanbul'un köprüleri Schreder ile aydınlanacak

İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin yol aydınlatması için Schreder ile anlaşma sağlandı. Anlaşma ile birlikte, yüzde 52 oranında enerji verimliliği sağlayacak LED armatürleri ilk kez bir otoyola uygulanacak

İstanbul'un köprüleri Schreder ile aydınlanacak

İstanbul Boğazı'nda yükselen Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri bundan böyle, LED armatürleri ile aydınlatılacak. Yapımı için Schreden firmasıyla anlaşmaya varılırken, aydınlatma sistemleriyle yüzde 52 oranında enerji verimliliği sağlanmış olacak.

Köprüleri Belçikalı Schreder aydınlatacak
Belçika Merkezli Schreder ile sağlanan anlaşma sonrasında enerji verimliliği yüksek LED armatürleri, 2 bin 164 metrelik iki köprüye uygulanacak. Toplamda 240 adet mevcut yüksek basınçlı sodyum buharlı armatürün, 240 LED ile değişimini sağlayacak olan Schreder, böylece köprü aydınlatmasından yüzde 52 düzeyinde verimlilik sağlanmasına olanak tanıyacak. Uzunluğu bin 74 metrelik Boğaziçi Köprüsü'ne 110, bin 90 metrelik mesafesiyle de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne 130 adet 213 w gücündü 4000 Kelvin ışık rengine sahip TECEO 2 LED armatürleri takılacak. 

 

İStanbul'un köprüleri Schreder ile aydınlanacak

 

Türkiye'nin ilk LED teknolojili köprüleri
Anlaşma ile ilgili bir açıklama yapan Schreder Türkiye Ülke Müdürü Zeynep Akkaya, köprü ve otoyol aydınlatmasının tamamlanmasının ardından Türkiye'nin ilk kez LED teknolojisiyle aydınlatılmış bir otoyola kavuşacağını söyledi. Akkaya, iki köprünün her gün 32 bin araçlık geçiş kapasitesine dikket çekerek, bu tip kritik noktalardaki aydınlatmanın önemini vurguladı. Akkaya,: 

"Bugün iki kıtayı birbirine bağlayan ve her gün 32 bin aracın ulaşımını olanak sağlayan köprü otoyol aydınlatması ile güvenliği daha üst seviyeye taşıyacağız. Schréder LED armatürleri güvenlik ve enerji verimliliği ile öne çıkmaktadır.”   dedi.