İstanbul'un mega projelerine Alman gazetesinden övgü geldi

Frankfurter Allgemeine Zeitung isimli Alman gazetesi, İstanbul'un mega projelerini ''Boğaziçi'nin dünya inşaat şampiyonları'' başlıklı haber ile övdü

İstanbul'un mega projelerine Alman gazetesinden övgü geldi

Frankfurter Allgemeine Zeitung isimli Alman gazetesi, İstanbul'un mega projelerini ''Boğaziçi'nin dünya inşaat şampiyonları'' başlıklı haber  ile övdü. 

Boğaziçi'nin dünya inşaat şampiyonları başlığı ile yayımlanan haberde, İstanbul'da yapılmakta olan 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli gibi büyük projeleri tanıtarak, bunların dünyadaki en büyük projeler arasında yer aldığını belirtti. 

Haberde; ''Tahmin edilemeyen büyüklükteki köprüler, nefes kesici bir şekilde yapılan tüneller ve dünyanın en büyük havalimanlarından biri. Tüm bunlar, gelecek yıllarda dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeye çalışan Türkiye'nin mega projeleri. Muhtemelen dünyanın hiçbir yerinde bu denli büyük ve heyecan verici altyapı projeleri üzerinde çalışılmıyor." ifadelerine yer verdi. 

İstanbul, dünyada 2 kıta üzerine kurulu tek şehirdir

İstanbul'daki deprem riskinin mega projeleri durdurmadığını belirten yazıda; ''Şehirler her zaman doğal ulaşım yollarının kıyısında kurulmuştur. Ancak sadece su yollarının değil, kıtaların da köprü ve tünellerle bağlanması sadece İstanbul'a mahsustur. İstanbul, dünyada 2 kıta üzerine kurulu tek şehirdir" ifadelerine yer verildi.

İstanbul'da yapılacak olan 3. Havalimanı'nın 3 terminalinden ilkinin 2018 yılının ilkbaharında açılmasını planlandığını ve havalimanından her yıl 90 milyon yolcunun geçeceği belirtildi. Havalimanı'nın tamamen tamamlanması ile birlikte bu sayının 160 milyona yükseleceği aktarıldı. 

80 milyon metrekarelik alan  üzerine kurulan 3. Havalimanı'nın, Avrupa ve Asya ülkelerine uygun konumundan, gelecekte en önemli havalimanlarından biri olacağına dikkat çekilen haberde, tamamlandığında buradan gerçekleştirilecek mal taşımacılığı kapasitesinin de yılda 6 milyon ton olacağı belirtildi.