İstanbul'un merkezinde trafik 410 gün aksayacak

Kabataş-Mahmutbey metro hattının en önemli etaplarından biri olan Mecidiyeköy Metro istasyonu çalışmaları başlıyor. Çalışmalar kapsamında 5 Mart'tan itibaren Şişli-Mecidiyeköy istikametinde trafik akışı sınırlı bir şekilde sağlanacak

İstanbul'un merkezinde trafik 410 gün aksayacak

Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının en önemli etaplarından biri olan Mecidiyeköy Metro İstasyonu için çalışmalar başlıyor. Ancak bu çalışmalar İstanbullular için bir külfet haline gelecek. Çünkü çalışmalarla birlikte Mecidiyeköy Metro istasyon alanı bütünüyle trafiğe kapatılacak. Şişli ile Mecidiyeköy arasındaki karayolu trafiği ise düzenlemeli bir şekilde yürüyecek.İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada bu işlemin 410 gün süreceği belirtildi.

Şişli-Mecidiyeköy trafik akışı nasıl sağlanacak?
Yapılan açıklamaya göre Mecidiyeköy metro istasyonu batı giriş çıkış yapısı imalat çalışmaları, 5 Mart Cumartesi günü saat 23.00'dan itibaren başlayacak. Bu tarihten itibaren 140 süreyle Şişli-Mecidiyeköy karayolu trafiği ise Geçici Trafik Sirkülasyon Projesi kapsamında yürütülecek. Hazırlanan plana göre Şişli-Mecidiyeköy istikametinde Büyükdere Caddesi Aytekin Kotil Caddesi ile Ortaklar Caddesi arasında kalan bölgedeki 2 etap kısmi şerit daralması kaldırılacak ve taşıt trafiği 2 şeritten 3 şeride çıkarılacak. Bu kesimde yapılacak düzenleme kapsamında ayrıca yaya kaldırımı da 4 metreden 8 metreye genişletilecek. 

Diğer taraftan Mecidiyeköy-Şişli istikametinde ise Ortaklar Caddesi ile Aytekin Kotil Caddesi'ni Bahçeler Sokak üzerinden uzanan tek yön 2 şerit şeklinde trafiğe açılacak. Plan kapsamında Mecidiyeköy Yolu Caddesi üzerinden devam eden araçların D-100 Karayolu altındaki bağlantı yoluyla ilk olarak Geçik Sokak, ardından da Abide-i Hürriyet Caddesi'nden geçilecek.