İstanbul'un metrobüsle imtihanı

İstanbul'da yaşanan metrobüs kazalarını yorumlayan Makine Mühendisleri Odası, metrobüs sisteminin İstanbul'a uygun olmadığını iddia etti

İstanbul'un metrobüsle imtihanı

İstanbul son bir aydır ardı arkası kesilmeyen metrobüs kazalarına tanıklık ediyor. Metrobüs sisteminin  İstanbul için uygun olmadığını vurgulayan Makine Mühendisleri Odası: "Sistem minyatür ölçekteki şehirler için uygundur..." açıklamasını yaptı.

İnsanların can güvenliği umursanmadı
Yaşanan metrobüs kazalarını merkcek altına alan Makine Mühendisleri Odası, "metrobüs gibi yetersiz ve yapım aşamasından bugüne çok sayıda problemi bünyesinde barındıran sistemin" güvenli olmadığı yorumunda bulundu. Yapılan uyarıların dikkate alınmadığını iddia eden MMO: "Her yönüyle planlanmış özel araçlara alternatif ve yenilikçi bir kent içi toplu ulaşım sistemi yerine, İstanbul’un nüfusundan çok daha az Avrupa ülkelerinin kentimize göre minyatür ölçekteki şehirlerinde kullanılan demode bir sistem İstanbul’a uydurulmaya çalışıldı. Bu yapılırken de insanların can güvenliği göz ardı edildi, yeterli önlemler alınmadı” açıklamasında bulundu.

7 Haziran açıklamasından sonra
Konuyla ilgili olarak 7 Kasım'da da bir açıklama yapan MMO, E-5 Karayolunun bir bölümünün metrobüse tahsis edildiğini ve araç sıkışıklığının da giderek artacağını belirtmiş, yükle birlikte araç ve tekerleklere binen yüklerde de artış yaşanacağını kaydetmişti. Binen yükün araç kontrolü ve direksiyon kumanda sisteminde zorluklara yol açağını belirten Makine Mühendisleri Odası: " ireksiyon donanımı, motor, şanzıman, diferansiyel gibi araç ana elemanları, otobüsün nafi yükünün aşırı derecede artması nedeniyle her an elden çıkma riski ile karşı karşıya kalınacaktır. Hatta, yetkililerin değindiği 50 otobüsle günde 170.000 ila 350.000 yolcu taşınması durumunda dahi ağırlıklı pik saatlerde sefer aralıkları aşırı derecede küçülecek ve aşırı nafi yük, dizayn nâfi yükünün üstünde olacaktır, bu durumda yapımcı firmaların otobüs için işletme garantisi vermeleri olanaksızdır veya gerçeği yansıtmamaktadır’ demiştik. Çok açıktır ki araçlara ve sisteme dair uyarılarımız geçerliliğini korumaktadır” demişti.