İstanbul'un rantı komşu şehirlere yayılıyor

Son 10 yılda mega projelere ve inşaat yatırımlarına sahne olan İstanbul'da neredeyse hiç boş arsa kalmadı. Kalan küçük boyutlardaki arazilerin fahiş fiyatları ise, inşaat firmalarının Yalova ve Tekirdağ gibi komşu şehirlere yönelimini artırdı.

İstanbul'un rantı komşu şehirlere yayılıyor

Son 10 yılda mega ulaşım projelerine ve inşaat firmalarının konut ve AVM gibi yatırımlarına  sahne olan İstanbul'da neredeyse hiç boş arsa kalmadı. Kalan küçük boyuttaki arsa fiyatlarının ulaştığı fahiş rakamlar, üreticilerin komşu şehirlere yönelmesine neden oldu. İzmit Geçiş Köprüsü'nün yapımıyla birlikte Yalova ve ilçeleri, Çanakkale Köprüsü projesi ile de Çanakkale ve çevre illerde arsa fiyatları yükselmeye başladı. 

Ağaoğlu: "İstanbul'da sorunsuz arsa kalmadı"

İstanbul'un rantı komşu şehirlere yayılıyor


Cumhuriyet Gazetesi'ne bir açıklamada bulunan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu İstanbul'da sorunsuz arsanın kalmadığını ve arsa yatırımcılarının, büyük ya da küçük, mega şehirde arsa bulamadığını söyledi. Ağaoğlu, problemsiz arsaya olan ihtiyacın her geçen gün arttığını, bu durumda da insanların ellerindeki arsayı mümkün olduğu kadar yüksek fiyata elden çıkarmayı arzuladığını belirterek: "Makul fiyatlara sahip, problemi olmayan bir arsa bulmak artık mümkün değil..." şeklinde konuştu.

Toprağı gerçekten altına dönen şehir

İstanbul'un rantı komşu şehirlere yayılıyor


İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise, yaptığı değerlendirmede, İstanbul'un taşı, toprağı altın" sözünün gerçek olduğunu vurgularken, Türkiye Değerleme UZmanları Birliği Başkanı Bekir Yener Yıldırım da​ arsa sıkıntısının giderek büyüdüğüne dikkat çekti. Yıldırım, soruna 5-6 yıl öncesinden dikkat çektiklerini ve geçen yıllarla birlikte haklılıklarının ortaya çıktığını belirterek:

"Trakya'daki arsaların değeri de giderek artıyor. Tekirdağ'dan Yalova'ya deniz taşımacılığı ya da hızlı tren gibi projeler, bu bölgelere olan ilgiyi giderek artırıyor..." şeklinde konuştu