İstanbul'un silüeti gitti gider

16.9 Kuleleri, "tıraşlanma" ve İstanbul'un silüeti tartışmaları bitmeden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Haliç'te kat yüksekliğini 10 kata çıkaran planı, revize etti. Yeni karar 7 kat+ zeminden oluşuyor

İstanbul'un silüeti gitti gider

İstanbul'un silüeti tartışmalarına her gün bir yenisi ekleniyor. 16.9 kuleleri, yargı süreci, tıraşlanma tartışmalarının gölgesinde resmi ağızlardan çıkan, "traşlayın dedim, traşlamadı; ben de küstüm..." ifadelerine varan ironik ifadelerin yankısı dinmeden, Haliç'te kat yüksekliğini iki katına çıkaran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararı ülke gündemine oturdu. Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Haliç için en fazla 4 kat olarak belirlenen kat yüksekliğini 10 kata kadar çıkaran Bakanlık, açılan dava sürerken imar planlarını revize etme kararı aldı.

 

İstanbul'un silüeti gitti gider

 

Tamam, 10 değil, 8 olsun!
Dava sonuçlanmadan alınan yeni karar doğrultusunda, Altın Boynuz Haliç'te kat yüksekliğini 10 kata çıkaran imzaya itiraz üzerine açılan davada karar henüz verilmemişken, yeni bir adım atan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kat sayısını 7+zemine düşürdü. Şehir Plancıları Odası, son plana göre 8 olan ve iki katına çıkan yeni plana da itiraz edeceğini açıkladı. 

 

İstanbul'un silüeti gitti gider

 

Park Orman projesi yürüyor
İstanbul'un tarihi değeri ve şehir estetiğini ilgilendiren silüet tartışmalarının öte yanında,  orman ve tabiat varlığını ilgilendiren yatırımlar da devam ediyor. Üçüncü Havalimanı ve Üçüncü Boğaz Köprüsü gibi mega projelerin yarattığı dev tahribatın öte yanında, İstanbul'un kalan son ormanlarının da yatırım aracı olarak değerlendirilişinin son örneği de Maslak Park Orman... Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan Hazal Ocak imzalı habere göre, bu arazi üzerinde hayata geçirilecek olan turizm projesi ile başta kamping alanları olmak üzere 109 adet bungalov, kapalı otopark ve kır kahvesi gibi çok sayıda unsurdan oluşan bir yapılaşma gerçekleştirilecek. Proje ile ilgili olarak Çevre Şehircilik Bakanlığı onayı ile ÇED süreci de başlamış durumda.