İstanbul'un suyu, Kandıra'nın köylerini boğar

İstanbul-Kocaeli hattı üzerinde hayata geçirilmesi planlanan barajlar tartışmalara neden oldu. Kandıra'nın çok sayıda köyünün sular altında kalmasına neden olacak Sungurlu Barajı'na karşı tepkiler büyürken, Ağva'da inşa edilecek iki barajın ihalesi önceki gün yapıldı

İstanbul'un suyu, Kandıra'nın köylerini boğar

İstanbul'un 2071 tarihine kadar su ihtiyacının bulunmadığı açıklamalarına rağmen baraj projelerine hız verilmesi tartışmalara neden oldu. İzmit'te çok sayıda köyün sular altında kalmasına yol açacak Sungurlu Barajı'na bölge halkı büyük tepki gösterirken, Ağva'da yapımı planlanan bir diğer baraj projesi olan Osmangazi, doğal yaşam ve turizme yönelik handikaplarıyla mercek altına alındı.

İzmit'in köyleri ve baraj sorunu
1954 yılında yapımına karar verilen ancak 2005 yılına kadar herhangi bir girişimde bulunulmayan Sungurlu Barajı Yeşilçay İçme Suyu Projesi Akçaova, Teksen, Akınca, Avdan, Ağçagıl, Gebeşler, Yağcılar gibi çok sayıda köyün ve tarım arazisinin sular altında kalmasına neden olacak. Baraj ile ilgili olarak İSKİ yöneticilirei Perşembe günü saat 11.00'de Akçaova'da köylülerle bir ÇED toplantısı yapacak. Sungurlu Nehri üzerinde hayata geçirilecek baraj projesi 88 metre yükseklikte olacak. 

 

İstanbul'un suyu, Kandıra'nın köylerini boğar

 

İki baraj da Ağva'ya
İstanbul'a yakınlığı ve doğa güzellikleriyle önemli bir turizm potansiyeli içeren Ağva'da hayata geçirilecek Osmangazi baraj projesi için de ihaleye çıkıldı. Önceki gün gerçekleşen ihale sonrasında iki barajın yapımının 400 günde tamamlanmasını öngörüyor. Melen Barajı inşaatını sürdüren Devlet Su İşleri Ağva barajları ile ilgili prosedürü de hızlandırdı. Ağva'da hayata geçirilecek bir diğer proje olan Osmangazi Barajı'nın yüksekliği 44.5 metre olacak. 

Rant uyarısı
Tartışmalar üzerine bölgeye giden CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Kandıra Akçaova Teksen köylülerinin şikayetini dinledi. Köylülerin kendilerine herhangi bir yer gösterilmeden yurtlarından terke zorlanmalarını eleştiren Hürriyet, baraj yapımı adı altında bölgede doğacak dev ranta dikkat çekti. 

Proje Bilgisi: Köy