İstanbul'un tartışmaların odağındaki yeni projesi: Çiftçi Towers

İBB Meclisi Üyeleri'nden Avukat Taner Kazanoğlu, Zincirlikuyu'da devam etmekte olan Çiftçi Towers projesinin imara aykırı olduğunu iddia etti. Firmadan: "İmar planı dışında imalat söz konusu değildir." yanıtı geldi.

İstanbul'un tartışmaların odağındaki yeni projesi: Çiftçi Towers

İstanbul Zincirlikuyu'da 45 katlı iki kuleden meydana gelen Çiftçi Towers, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi'ni de içine alan tartışma ile gündeme geldi. İBB Meclisi'nin CHP'li üyesi Avukat Taner Kazanoğlu, 288 rezidans ve AVM bölümlerinden oluşan projenin imar planına aykırı bir genişleme içerdiğini iddia etti. Çiftçiler Holding "Meri imar planı dışında bir imalat yapılması söz konusu değildir." açıklamasını yaptı. 

İBB Meclisi'nde Çiftçi Towers tartışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Taner Kazanoğlu, Zincirlikuyu'da inşaatı devam etmekte olan Çiftçi Towers projesiyle ilgili dün verdiği soru önergesi sonrasında yaptığı açıklamada kentin tam merkezinde yer alan ve görüntüyü bozan inşaatın yatay biçimde genişleme eğilimi gösterdiğini söyledi. Kazanoğlu, dikay olarak yapılmış inşaatın yatay biçimde genişlemesini "hormonlu biçimde büyüme" olarak tanımlarken: "İnşaat tamamlanınca bölgedeki trafik yoğunluğu artacak. Bölgede zaten Zorlu'nun AVM'si var. Tam karşısında da Çiftçi Towers diye bir AVM yapıyorlar. Trafik kilitlenecek. İstanbul yaşanmaz hale geldi. Gerçek anlamda bir ihanet." ifadelerini kullandı. Beşiktaş ve İstanbul Büyükşehir belediyelerini de göreve davet eden Kazanoğlu konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığına da suç duyurusunda bulunacağını belirtti. 

İstanbul'un tartışmaların odağındaki yeni projesi: Çiftçi Towers

Yasa ve mevzuat uyarısı

Konuyla ilgili olarak İBB Meclisinde söz alan Kazanoğlu, Çiftçi Towers projesinin yasa ve imar mevzuatlarının yok sayıldığını ve bu durumun kamuoyunda geniş yer bulduğunu dile getirdi. Son dönemde imar affı çıkacağı söylentisinin yaygınlaştığını ve bu sebeple ruhsatı alınmış projesi devam eden inşaatların dahi kaçak inşaatları yöneldiğini vurgulayan Kazanoğlu: "Çiftçi Towers isimli inşaat dikey inşaatını tamamlamış ama yapay inşaat bilerek tamamlanmamış. İmar affı söylentisinin gündeme gelmesi de kaçak yapılanmayı hızlandırmıştı. Arazinin tamamını içine alacak şekilde yatay olarak büyüme bulunmaktadır." dedi. Avukat Kazanoğlu, Çiftçi Towers projesine ilişkin olarak Boğaziçi İmar Kanununu da hatırlatarak, Çiftçi Towers'te kaçak yapılaşma bulunması halinde ilgili kanunun hükümlerinden hareketle denetlenmesini istedi. 

İstanbul'un tartışmaların odağındaki yeni projesi: Çiftçi Towers

Çiftçiler Holding'ten açıklama: İmar planı dışında yapılaşma yoktur

Konuyla ilgili olarak Çiftçiler Holding tarafından yapılan açıklamada da Çiftçiler Holding'in enerji, inşaat, otomotiv ve denizcilik sektörleri başta olmak üzere çok sayıda iş kolunda Cumhuriyet'in ilk yıllarına dek uzanan geçmişe sahip bir firma olduğu hatırlatılarak: "Bugüne dek tüm faaliyetlerinde olduğu gibi Çiftçi Towers projesinde de yasalara ve mevzuata harfiyen uygun hareket edilmiştir." denildi. Açıklamada, nevzuattan kaynaklanan hakların ötesinde de iddia edildiği gibi meri imar planı dışında bir imalat yapımının söz konusu olmadığına vurgu yapıldı. 

Firma Bilgisi: çiftçiler holding
Proje Bilgisi: Çiftçi Towers