İstanbul'un uluslararası yatırım değeri yükseliyor

İstanbul, ULI ve PwC tarafından hazırlanan "En İyi Yatırım Pazarları" listesinde 6 basamak birden yükseldi ve 14. sıraya yerleşti. Listenin ilk 5 sırasında Berlin, Hamburg, Dublin, Madrid ve Kopenhag yer aldı

İstanbul'un uluslararası yatırım değeri yükseliyor

ULI ve PwC tarafından hazırlanan "Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2016 Raporu" kapsamında yer alan "En İyi Yatırım Pazarları Listesi"nin ilk 10 sırasında Türkiye'den herhangi bir şehir yer almadı. 2015 yılının bütününde Orta Doğu çatışmaları, ekonomik çalkantılar ve seçim ekonomileri gibi kapsamlı olumsuz etkilere rağmen, İstanbul'un 6 basamaklık bir çıkış yakaladığı görüldü. Geçen yıl 20. sırada yer alan İstanbul yeni listede 14.'üncü sıraya yükseldi.

Uluslararası Yatırımcı'nın gözde pazarları
Bugün kamuoyu ile paylaşılan ULI ve PwC raporuna göre uluslararası yatırımcının en çok ilgi göstermesi beklenen şehirler sıralamasında ilk sırayı Berlin aldı. İkinci sırada ise yine bir Alman kenti Hamburg bulunurken, sırasıyla Dublin, Madrid ve Kopenhag ile birlikte ilk 5 sıra oluşmuş oldu.

Berlin: PwC-ULI Raporu'na göre Almanya'nın başkenti Berlin, hem yatırım hem de gelişme beklentileri açısından tablonun zirvesinde yer alıyor. Şehrin öne çıkmasındaki asal neden, yaratıcı kesim ve teknoloji şirketlerinin Berlin'e akın etmesi olarak gösteriliyor. Diğer taraftan şehirdeki düşük yaşam maliyeti de bir diğer cazibe unsuru olarak gözüküyor.

Hamburg: Listenin ilk beşinde yer alan bir diğer Almanya kenti Hamburg, geçen yıl ikinci sıradaki Dublin'i geçerek Berlin'in arkasına yerleşti. Hamburg, 2015 yılının üçüncü çeyreğine kadar, yarısı yabancı alıcılardan gelen 5 milyar Euro'luk yatırıma sahne oldu. Şehir Avrupa'nın en aktif 6. pazarı olma özelliği taşıyor.

 

İstanbul'un uluslararası yatırım değeri yükseliyor

 

Dublin: Uzmanlar fırsatçı getirilerde doyum noktasına ulaşıldığını bildirse de Dublin en önemli yatırım pazarları listesinin üst sıralarında yer alıyor. Dublin'e yönelik ofis talebinin gelecek birkaç yıl boyunca karşılanması pek muhtemel gözükmüyor. Şehir, yüksek hacimli sermayenin yatırımlarına halen tanıklık ediyor.

Madrid: Madrid, Avrupa'nın en aktif beşinci gayrimenkul pazarı olma özelliği gösteriyor. 2015'in dört çeyreği boyunca şehre yapılan yatırım 5 milyar Euro'nun üzerine çıktı. 2016'ya ilişkin tahminlerde en önemli olumsuzluk, birinci ofis getirilerinin yatırımcıları caydırma potansiyeli ve artan fiyatlar olarak gözüküyor. 

 

İstanbul'un uluslararası yatırım değeri yükseliyor

 

Kopenhag: Danimarka'nın başkenti Kopenhag  ofis, kiralama ve konutta cazip bir pazar olarak gücünü korumayı sürdürüyor.

Sorunlara rağmen Türkiye
Araştırmaya yönelik sonuçları değerlendiren PwC Türkiye Gayrimenkul Sektörü Lideri Ersun Bayraktaroğlu, Rusya, Yunanistan ve İskoçya gibi ülkelerle birlikte, siyasal belirsizlik etkisinin olumsuz imajına muhatap olan Türkiye'nin yaşadığı yükselişi "olumlu" bulduğunu açıkladı. Bayraktaroğlu, İstanbul'un "gelişme potansiyeli" açısından İstanbul'un ilk 10 Avrupa kenti içerisinde 7. sırada gösterilmesinin de sektörün potansiyelini gözler önüne sermesi açısından kritik bir değer taşıdığına vurgu yaptı.