İstanbul’un yeni çekim merkezleri

İstanbul’a gerçekleşen mega yatırımlar sayesinde şehrin çekim merkezleri değişiyor. Yeni çekim merkezleri inşaat firmalarının da ilgi odağı halinde. İşte o semtler…

İstanbul’un yeni çekim merkezleri

Yapımları hızla devam eden veya proje aşamaları tamamlanmış mega ulaşım yatırımları sayesinde İstanbul’un çekim merkezleri değişiyor. Yani İstanbul’da ev alınacak yerler de bu bölgeler oluyor.  Bu yatırımlar sayesinde şehirde yeni merkezler doğuyor. Şehrin yeni  çekim merkezleri hem gayrimenkul geliştiricilerinin ilgi odağı oluyor hem de İstanbul’da konut yatırımı yapanların ilgi odağı oluyor. Hem Avrupa yakasında hem de Anadolu yakasında doğan bu merkezleri Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun değerlendirdi.

Kayaşehir’de ticari alan değerli
Başakşehir’in hemen arkasında yer alan Kayaşehir 20 bin konutluk kapasitesiyle emlak hareketlerinin çok hızlı gerçekleştiği bir nokta. Kayaşehir – Sultangazi – Arnavutköy bağlantı yolunun başında inşa edilen Başakşehir Evleri ile başlayan gelişme, Seyranşehir projesinin hızlı teslimi, inşası süren Evvel İstanbul, Adım İstanbul projeleriyle hareketlenen yeni havaalanı yolu üzerinde Soyak Avrupa Konutları ve Tahincioğlu projelerinin hayata geçirilmesiyle gözler bu noktaya çevrildi. Kayaşehir’de  ticari alanlar konuttan çok daha değerli, çünkü ticari alan sayısı çok az. Bu nedenle Kayaşehir’de giriş dükkanları ve projelerin ön cephelerindeki dükkanlar büyük ilgi görüyor.

Zekeriyaköy, Boyacıköy ve Uskumruköy
Üçüncü köprü güzergahının sağladığı en büyük avantajlardan faydalanan Zekeriyaköy, Boyacıköy ve Uskumruköy artık şehirden uzak görüntüsünden tamamen sıyrılıyor. Hatta şehrin yeni yüzü denebilecek noktalar haline geliyor. Bölgenin en önemli özelliği ise toplu konut değil, villa imarlı olması. Özellikle Zekeriyaköy çıkışının Maslak ve Sarıyer’e çok yakın olması arsa satış fiyatları artarken, bölge konumu ve doğası ile ön planda.

Ispartakule mevkii
İstanbul’un en gözde A plus nitelikli toplu konut bölgesi olan Bahçeşehir’de Ispartakule mevkii önem taşıyor. Bahçeşehir göletinin karşısında teslime hazırlanan 4 bin konutluk Vaditepe projesi ile bir kez daha değerlenen Bahçeşehir, asıl ivmeyi 2017 ve 2018’de kazanacak. Çünkü Bahçeşehir girişindeki ana yol, gişe çıkışındaki Ispartakule ile birleştirildi. Bu bölgeye  pek çok yeni proje inşa edilecek. 2017 yılında bölgeye gelecek metro da fiyatları tam anlamıyla katlayacak.

Yeni projelerin çekim merkezi Samandıra
Gerek ticari gerekse konut anlamında en önemli çekim merkezi olan noktalardan biri Samandıra olarak görülüyor. Bir yönüyle Kartal’a bir yönüyle de Şile Yolu’na bağlantılı olması nedeniyle oldukça değeri artan bölgede imara elverişli pek çok nokta bulunuyor. Samandıra,  1+1 dairelerde 350 bin liraya ulaşan fiyatlarıyla rekora koşuyor.

İstanbul’un yeni çekim merkezleri

Çekmeköy, Göztepe Ünalan ivme yakalayacak
Anadolu yakasının en değerli toplu konut bölgelerinden biri olan Çekmeköy’de proje yapılacak arazi yok denecek kadar az. Metro durağının bulunduğu ana güzergahta olan ve merkeze göre çok daha ferah bir yapılaşma düzeyine sahip olan Madenler’de ikinci el konut fiyatları da büyük artış gösteriyor.  Göztepe Ünalan Mahallesi de Büyük İstanbul Tüneli’nin geçiş güzergahında yer alması nedeniyle büyük önem kazanacak. Bu bölgede metrekare birim fiyatları bir yılda yüzde 28 artarak 3 bin 778 liraya yükseldi. Bölgede iş merkezleri de yoğunlaşıyor. Tünel sonrasında bölgenin fiyatları en az yüzde 25 daha değerlenecek.