İstanbul'un yeni metro hatları için imzalar atıldı

Çekmeköy-Sultanbeyli ve Sarıgazi-Taşdelen metro hatlarının sözleşmeleri imzalandı. İki hattın maliyeti 2.5 milyar TL olacak

İstanbul'un yeni metro hatları için imzalar atıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul'un iki yeni metro hattı için yüklenici firmalarla sözleşme imzaladı. Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli ve Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan hatlarının maliyeti 2.5 milyar TL'yi bulacak.

İstanbul'a iki yeni metro hattı geliyor

Törende söz alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sözleşmesi imzalanan iki yeni metro hattının maliyetinin 2 milyar 342 milyon TL olduğunu belirterek "Bir an önce şehrin ulaşım sorununun çözmek için çalışıyoruz. Önemli fedakarlıklar yaptık ve çalışmalarımızı düzenledik. Bugün imza atacağımız iki hat için tek imza attık.'' ifadelerini kullandı. 

İnsansız ulaşım mümkün mü

İstanbul'da insansız ulaşım sisteminin uygulanıp uygulanamayacağına ilişkin de bir değerlendirme yapan Topbaş, dünyada bir kaç kentte bu sistemin başarıyla çalıştığını vurguladı. İnsansız sistemin çalıştırılmasının testlerinin çok uzun sürdüğünü, şehrine göre 1 sene, 11 ay ya da en az 8 ay sürdüğünü belirten Topbaş "Öyle bir sistem kuruyorsunuz ki, artık durdurma şansınız yok. Parlanma alanına gidişi de her şeyi tamamen otomatik. Çok sayıda deneme yapılıyor. Bu nedenle zaman istiyor..." şeklinde konuştu.