İstanbul'un yeni vapurları sevilmedi

İstanbul'un yeni Şehir Hatları Vapurları seferlerine başladı. Türk mühendisler tarafından Yalova'da üretilen yeni vapurların her biri 3 milyon 373 bin 500 Euro'ya mal oldu

İstanbul'un yeni vapurları sevilmedi

İstanbul Şehir Hatları'na ait yeni tipteki vapurlar seferlerine başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın "halk danışacağız" açıklamalarına rağmen, bu doğrultuda herhangi bir girişim yapılmadan yolcu taşımaya başlayan yeni vapurların tanıtımı geçen hafta içinde yapıldı. İlk etapta çalışmalara başlayan üç yeni vapur, gerek tasarımı gerekse işlevselliğiyle, vatandaşlardan iyi not alamadı.

Türk mühendisleri Yalova'da üretiyor
Göksu, Durusu ve Küçüksu isimlerini taşıyan vapurlar, Yalova'daki Özata Tersanesi'nde, bizzat Türk mühendisler tarafından üretiliyor. Tanesi 3 milyon 373 bin 500 Euro'ya mal olan yeni vapurlar, feribotu andıran görünümü ve üst tavandaki basık havasının yanında, açık havaya sahip olmaması nedeniyle eleştirilere maruz kalıyor. Bu eleştirilere, yoğun kalabalığı taşıma esnasında geçici de olsa refah bir ortam sunan klasik vapurların aksine, toplu taşıma araçlarını andıran "kalabalık" atmosferini de eklemek gerekiyor. 

Açık havası olmayan vapur olur mu?
Büyük camlara sahip yeni şehir hatları vapurlarında iç havalandırma ise klimalar yardımıyla yapılıyor. Elektronik ses siteminin her yere dağıldığı vapur içerisinde yoğun bir gürültü hakim. Üst kattaki küçük terasın dışında açık hava ile temasın olmadığı vapurlara önümüzdeki haftalarda 7 tanesinin daha eklenmesi bekleniyor.