İstanbul'un yeni vapurlarının alımı durduruldu

Mayıs ayında hizmete alınan ve İstanbulluların tepki gösterdiği "double ended" tipi vapurların alımı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kararıyla durduruldu. Başkan Kadir Topbaş, yeni vapur tasarımları için vatandaşlarla görüşmelere başlandığını açıkladı

İstanbul'un yeni vapurlarının alımı durduruldu

İstanbul'da Mayıs ayı içinde faaliyete başlayan ancak vatandaşların gösterdiği tepkiyle birlikte geri adım atılan "double ended" tipi vapurların alımı Büyükşehir Belediyesi'nin kararıyla durduruldu. Karar doğrultusunda halen faaliyette olan 4 geminin dışında alımı planlanan 6 yeni geminin farklı bir tasarımda gerçekleşmesi için görüşmelere başlandığı açıklandı. 

Yeni vapurlar vatandaşlarla birlikte tasarlanacak
Büyükşehir Belediyesi'nin kararında İstabulluların yeni vapurlara ısınamamasının büyük bir etkisi olduğu belirtilirken, dalgalı denizlerde yaşanan sallantılar ve lodoslu havalarda yaşanan yanaşma sorunlarının da önemli bir rol oynadığı vurgulandı. Hızlı ve manevra kaabiliyeti yüksek Durusu, Göksu, Gümüşsu ve Küçüksu gemileri vatandaşlar tarafından özellikle modern çizgileri, nostaljik niteliklerden yoksun modern tasarımlar ve dış alanların azlığı nedeniyle eleştirilmişti.

 

İstanbul'un yeni vapurlarının alımı durduruldu

 

Konuyla ilgili olarak çalışmalara başlandığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 6 yeni geminin tasarımı için de vatandaşlarla görüşmelere başladığı gelen bilgiler arasında. Topbaş'ın yeni gemilerin vatandaşın beğenileri doğrultusunda biçimlenmesi talimatı verdiği öğrenildi

Vatandaşa sorup, vatandaşı çileden çıkarmak
Kadir Topbaş'ın yeni vapur dizaynları için vatandaşın görüşünün alınması yönündeki bildirimleri genel bir memnuniyet havası oluştursa da kuşkuların da önüne geçmede yeterli olmadı. Çünkü 2006 yılında yeni vapur tasarımları için vatandaşın görüşlerini alan ve 2013 yılında da bir otobüs durağının yerinin değiştirilmesi kararını bile vatandaşa sorulacağını vurgulayan Topbaş, buna rağmen "double ended" tipi gemilerin alımına onay vermişti. 

Türk gemi mühendisleri tarafından tasarlanan ve Yalova'da üretilen double ended vapurları, çift çıkışlı-iki yönlü hareket özelliği taşıyor. Gemiler özellikle lodoslu havalarda iskelelere yanaşmada güçlük içeriyor.