İstanbul'un yeni yürüyüş yolu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Belediyesi'nin ortak yürüttüğü sahil genişletme çalışmaları tamamlanaran kullanıma açıldı

İstanbul'un yeni yürüyüş yolu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Belediyesi'nin ortak yürüttüğü sahil genişletme çalışmaları tamamlanaran kullanıma açıldı. Boğazın üzerine kazıklar dikilerek üzerine yapılan 10 metrelik sahil bandında balık tutma alanları, bisiklet ve yürüyüş yolu bulunuyor. 

İlk etabı tamamlanan Beykoz yürüyüş yolunun ikinci ve üçüncü etabında yürüyüş yolu Paşabahçe'ye kadar uzatılacak ve yüzen marinalar inşa edilecek. 

Yapım çalışmaları 2015 yılında başlayan Çubuklu - Kanlıca sahil yolu projesi boğaza kazıklar yapılarak tamamlandı. 300 metre uzunluğundaki yol 10 metre genişliğe sahip. Üzerinde balık tutma alanları bulunan proje balık tutanlar ile yürüyüş yapanları birbirlerini rahatsız etmelerini engelleyecek şekilde yapıldı. 

Kazıklar üzerine inşa edilen platformda bisiklet ve yürüyüş yolları da bulunuyor. Projenin ikinci etabında kazıklı yaya yolu Paşabahçe'ye kadar uzatılarak, uzunluğu 3 kilometrenin üzerine çıkarılacak. Proje kapsamında aynı zamanda yüzen marinalar da inşa edilecek.