İstanbul'un yıldızı daha da parlıyor

JLL tarafından gerçekleştirilen "Şehir Endeksi ve Şehirlerin Yeni Dünyası" isimli araştırma, İstanbul'un uluslararası yatırımcı açısından popülaritesinin giderek yükseldiğini ortaya koydu.

İstanbul'un yıldızı daha da parlıyor

JLL tarafından yapılan "Şehir Endeksi ve Şehirlerin Yeni Dünyası" başlıklı araştırmada İstanbu'un, "Gelişen Dünya Şehirleri" kategorisinde yer alırken uluslararası yatırımcı açısından popülaritesinin her geçen gün yükseldiğine vurgu yapıldı. İstanbul, Kuala Lumpur, Taipei ve Mexico City ile rekabetçi megaşehirler arasında gösterildi.

İstanbul'a gösterilen ilgi büyüyor
İstanbul'un yanında Şangay, Pekin ve Sao Paolo'nun yer aldığı Gelişen Dünya Şehirleri kategorisi ile ilgili açıklamasında, bu şehirleri orta ve büyük ölçekli ekonomilerin sosyal ve ekonomik başkentleri olarak tanımlayan JLL araştırmasında söz konusu kentler hakkında,  uluslararası şirketlerin ticaret ve yatırım alanlarındaki geçitler tanımı dikkat çekti.

İstanbul'un yıldızı daha da parlıyor

Rapora göre aralarında İstanbul'un da olduğu bu şehirler, birer "Dünya Şehri" olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 

Üç büyük şehir de "gayrimenkul" projeleriyle büyüyor
JLL araştırmasının en dikkat çekici noktalarından birini de modern şehirlerin alamet-i farikaları olarak görülen karışık kullanımlı yapılar ve prestijli projelerin inşası ile hızlı bir şehirleşme sürecine girdiği ifadeleri oluşturdu. Şehirlerin böylesi süreçlerden geçerken gayrimenkul projelerinin şehir kimliği, eşsizliği ve içinde yaşayanlara sunduğu katkılar açısından öncü bir rol üstlendiğine vurgu yapan araştırmada, şehirlerden bazılarının da çevresel faktörler açısından zor bir dönemde geçtiği belirtildi.  Raporda İstanbul'a ilişkin olarak yapılan dikkat çekici saptamalardan bazıları şunlar:

  • İstanbul çeşitlilik açısından dünyanın en zengin seyahat destinasyonu konumunda yer alıyor. İstanbul Çin dışında, şehirli tüketici talebinde artış beklenen merkezlerden biri konumunda...
  • İstanbul ekonomik karakteristiğinde öne çıkan alanlar ve ticaret, turizm ve ulaşım oldu.
  • İstanbul, insan sermayesi ve inovasyonda gelişmekte olan en iyi 10 şehir sıralamasında 10. sırada yer aldı.