İstanbul’un yükselen değeri: Başakşehir

İstanbul’un en yeni ve en büyük ilçesi Başakşehir, gayrimenkul sektörünün parlayan yıldızı olarak dikkat çekiyor. TEM, 3. Köprü Yolu, Sağlık Kent ve metro gibi önemli aksların merkezinde bulunması nedeniyle bölgeye olan talep her geçen gün artıyor

İstanbul’un yükselen değeri: Başakşehir

Mega projelerin arasında

Bahçeşehir, Ispartakule, Kayaşehir ve Bahçekent’i içine alan Başakşehir, bir yandan kamunun 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Köprü, Bölge Hastanesi, dev şehir parkları gibi mega yatırım projeleri bir yandan da birbiri ardına yükselen konut ve yaşam alanlarıyla adeta yeni bir İstanbul’a dönüşüyor.

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut GYO öncülüğünde yeni bir uydu kent olarak yükselen yaşam alanlarında satış rekorları kırılıyor. Başakşehir’in yakın gelecekte Ataşehir, Florya, Atatköy gibi kentin cazibe noktalarından biri haline dönüşeceği öngörülüyor.

Gelişim planlı oldu

2000’li yıllarda konut geliştiricilerinin ilgisini çekmeye başlayan Başakşehir, İstanbul’un planlı gelişmiş bölgelerinden biri. Aynı zamanda şehrin zemin açısından en sağlam ilçeleri arasında yer alıyor. Gecekondulaşmanın olmadığı, planlı bir gelişim süreci geçirmiş Başakşehir ilk olarak 1990’lı yıllarda KİPTAŞ’ın konut geliştirmesiyle keşfedildi. İlerleyen zamanlarda ilçe olarak kabul edilen bölgenin bugün geldiği noktada özel sektör yatırımları hız kesmeden devam ediyor.

1993-1994 yıllarında Kiptaş’ın proje yükseltmesini takiben konut üreticileri de birbiri ardına bölgeye girmeye başladı. Geniş arsa stoklarına sahip olduğu için üreticileri kendine çeken Başakşehir ilerleyen zamanlarda birçok projeye ev sahipliği yapmaya başladı. Planlı bir gelişim sürecinin izlendiği bölgeye olan yatırımlar hala devam ederken, bunun nedenleri ise çok çeşitli. Türkiye’nin en büyük stadyumu olan Atatürk Olimpiyat Stadı’nı ve yine Türkiye’nin en büyük yapay göletini içinde barındıran Başakşehir’de ulaşımın kolaylığı, yatırımcıyı çeken etkenlerin başında geliyor.

İkinci Ataşehir

İstanbul Avrupa yakasında Yeni Şehir’in bir parçası olarak planlanan Başakşehir’deki projeler yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Bölgenin en büyük yatırımcısı konumundaki Emlak Konut GYO’nun satışa çıkardığı projeler rekor taleplerle karşılaşıyor. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, bölgenin hızla geliştiğini vurgulayarak,  E-5’ten Karadeniz’e kadar olan alanın Yeni Şehir olarak belirlendiğini söyledi. “Bu alan İstanbul’un parlayan yıldızı olacak” diyen Murat Kurum, “Bölgede master planlar yapıldı. Planlı bir kentleşme olacak. 24 saat yaşayan bir kent yaratacağız. Burada Ataşehir gibi bir yer ortaya çıkarmayı planlıyoruz” açıklamasını yaptı. Bölgede toplamda 1 milyon kişinin yaşayacağını dile getiren Kurum, “Bu 250 bin konut demek. Bunun bir bölümünü biz yapacağız” dedi.

Sağlık Kampüsü için işbirliği

Başakşehir’in değerini artıracak projeler arasında Sağlık Kampüsü’de geliyor. Proje, Türkiye’deki ilk biyomedikal araştırma parkı olacak. Öte yandan EMSAŞ İnşaat Turizm Ticaret ve Sanayi A.Ş. (EMSAŞ) ve Houston Methodist Küresel Sağlık Hizmetleri (HMG), Başakşehir’de kurulacak olan Entegre Sağlık Kampüsü projesi için imzaladıkları işbirliği anlaşmasını duyurdu. Üç yıl sonunda açılması beklenen Başakşehir Entegre Sağlık Kampüsü, 2 bin 682 yatak kapasitesiyle ve 817 bin metrekarelik alanıyla Türkiye'nin ilk üç sağlık projelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Kampüs, bölgedeki bir çok sağlık kampüsünden daha büyük olacak.

Başakşehir Entegre Sağlık Kampüsü, 2.682 yataktan oluşacak. Bunların 451’ü Genel Hastane’de, 367’u Onkoloji Hastanesi’nde, 435’i Çocuk Hastanesi’nde, 463’i Kadın Hastanesi’nde, 303’ü Kardiyovasküler Hastanesi’nde, 335’si Nörolojik Bilimler ve Ortopedi Hastanesi’nde, 128’i Psikiyatri Hastanesi’nde, 200’ü Fizik Tedavi, Rehabilitasyon ve Spor Hastanesi’nde, 10’u Yanık Ünitesi’nde, 50’si Travma Merkezi’nde ve 20’si Nakil Bölümü’nde yer alacak.

Bölgenin avantajları bitmiyor

Başakşehir’i cazibe merkezi haline getiren ve getirmeye devam edecek tüm bu gelişmelerin yanı sıra bölgeyi değerlendiren nedenler arasında zemin etüdü bakımından en sağlam lokasyonlardan biri olması da geliyor. Ayrıca bölgede teknolojik alt yapı fiber optik ağlarla kurulu. Bu da İstanbul ilçeleri arasında ender rastlanan bir özellik. Konut sayısına paralel ticaret merkezlerinin de konumlandırıldığı Başakşehir’de sosyal alanlar da hızla çoğalıyor. Bölgede AVM projeleri sakinlere yaşam alanları fırsatı yaratıyor.